Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková v úvode pondelkovej diskusie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde vyčítala koalícii, že sklamala demokratického voliča i to, že prispieva k nárastu extrémizmu či preferencií Smeru-SD a Hlasu-SD.
„Mala tu byť nádej, že tu bude lepšie,“ podotkla Bittó Cigániková a poukázala na nálady v spoločnosti. Skonštatovala, že viaceré trestné konania nemôžu byť dotiahnuté do konca, pretože ich zastaví paragraf 363 Trestného poriadku. Pripisuje to šéfovi parlamentu a Sme rodina Borisovi Kollárovi. Podotkla tiež, že z extrémizmu sa „stalo niečo štandardné“ a legitimizuje sa tým, že s jeho predstaviteľmi rokujú členovia koalície.
Bittó Cigániková kritizovala kroky vlády
„Eduard Heger povie len to, čo mu dovolí Igor Matovič a Matovič robí len to, čo mu dovolí Boris Kollár,“ dodala s tým, že všetci v koalícii sú tak nejak spokojní, no vedie to k nárastu lídra Smeru-SD Roberta Fica. Vládnej koalícii vyčítala i to, že si dobrovoľne vybrala menšinovú vládu bez SaS.
Kritizovala aj kroky vlády v súvislosti so Všeobecnou zdravotnou poisťovňu a jej dofinancovaním. Štátna poisťovňa je podľa jej slov „povolaním syn“ a nech urobí čokoľvek, vláda ju dofinancuje. „Máme tu drahé nákupy, dofinancovanie neefektivity. Dobre, nemáme tu kradnutie, ale máme tu v hojnej miere plytvanie,“ povedala. Poukázala na situáciu v zdravotníctve. Tá je podľa jej slov horšia než predtým a nijako sa tomu nezabránilo.
Návrh na vyslovenie nedôvery
Marek Šefčík podotkol, že SaS nevyčíta vláde „zlodejinu“ a korupciu, no ide odvolávať Hegerovu vládu s „klonmi Smeru-SD“, ktorí tu vybudovali „korupčný systém našich ľudí“. Vyčíta jej, že hovorí o VšZP a zdravotníctve, no neodvoláva ministra financií Matoviča ani ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
Do diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde je prihlásených ešte päť rečníkov písomne, po nich sa môžu poslanci hlásiť ústne.