Keď sa ECB 6. marca rozhodla menovú politiku nemeniť (aj napriek tomu, že časť trhu počítala s jej ďalším uvoľnením), euro razom posilnilo z úrovne 1,3750 EURUSD až na hladinu 1,3900 EURUSD.
Keď sa euro priblížilo na dohľad hladiny 1,4000 EURUSD, nastúpil guvernér ECB Mario Draghi so slovami, že prisilné euro predsa len môže predstavovať problém a poslal tak spoločnú menu eurozóny na úroveň 1,3850 EURUSD. Efekt Draghiho slov bol však len krátkodobý a pred zasadnutím Fed-u sa spoločná mena voči doláru obchodovala opäť nad hladinou 1,3900 EURUSD.
V stredu však prišli Janet Yellenová a jej družina a svojimi krokmi poslali euro za dva dni nadol o takmer dve figúry. Vo štvrtok popoludní sa euro dotklo hladiny 1,3750 EURUSD, ale do záveru obchodovania stihlo časť strát vymazať a ukončiť deň na úrovni 1,3780 EURUSD.
Fed svojím rozhodnutím v podstate nijako neprekvapil. Základnú úrokovú sadzbu ponechal v súlade s očakávaniami bez zmeny a v taperingu pokračoval v nastolenom tempe. Ak bude v tejto zotrvačnosti pokračovať, kvantitatívne uvoľňovanie bude na konci tohto roka už len spomienkou.
Ani rozhodnutie amerických centrálnych bankárov čiastočne upustiť od svojho cielenia očakávaní skrz cieľovú mieru nezamestnanosti nebolo tým, čo poslalo dolár nahor.
Pod posilnenie dolára sa podpísali iné správy, a to, že nožnice medzi úrokovými sadzbami v eurozóne a USA sa začnú čoskoro roztvárať. Zatiaľ čo ECB je na najlepšej ceste menovú politiku uvoľniť, Fed si pripravuje pôdu na jej sprísnenie už na začiatku budúceho roku.
A zatiaľ čo základná sadzba ECB bude na konci roka 2015 pravdepodobne v blízkosti nuly, úrokové sadzby v USA by sa podľa odhadov tamojších centrálnych bankárov mohli dostať na úroveň 1 percenta. Klasické poučky pritom hovoria, že vyššie úročná mena má tendenciu posilňovať. A to je, respektíve aj bude náš prípad.
Očakávané uťahovanie americkej menovej politiky sa príliš nepáči ani akciám, ani zlatu. Žltý drahý kov zlacnel v priebehu štvrtkového obchodovania na úroveň 1 321 dolárov za uncu, čo je marcové minimum. Striebro si včera odpísalo až - 1,7 percenta a obchodovanie zatváralo na dohľad úrovne 20 dolárov za uncu.
Európske akciové indexy vo štvrtok dopoludnia nadviazali na stredajšie straty svojich amerických kolegov a nebyť lepších popoludňajších dát z USA, obchodovanie by zakončili v červenom teritóriu. Napokon však v mínuse končili z významnejších indexov len britský FTSE a španielsky IBEX. Práve FTSE čaká spolu s indexom Euro Stoxx cez víkend pravidelná úprava zloženia. Akcie niektorých spoločností tak z indexu vypadnú a nahradia ich nové.
Americké akcie skočili vo štvrtok v pluse. Index Dow Jones si pripísal 0,7 percenta, S&P500 získal 0,6 percenta a technologický NASDAQ posilnil o 0,3 percenta. Zmeny v zložení čakajú aj index S&P. V Japonsku sa vo štvrtok neobchodovalo z dôvodu štátneho sviatku.
Zaujímavé správy prišli z USA aj vo štvrtok večer, kedy boli zverejnené prvé výsledky stresového testovania tamojších bánk v rámci Dodd-Frank reformy. Ukázalo sa, že testami prešlo 29 z 30 bánk. V testovaní zvládnutia rizikových scenárov zlyhala len jedna menšia banka pôsobiaca na západe USA.
Spojené štáty potešila v noci na piatok agentúra Fitch, ktorá potvrdila rating USA na najvyššej trojáčkovej úrovni a vylepšila výhľad tohto ratingu z negatívneho na stabilný.
Autorka je analytička Poštovej banky
- TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu