Nový Zéland sa stal prvou krajinou na svete, ktorá zákaz predaja igelitových tašiek v supermarketoch rozšírila aj na plastové vrecúška na ovocie a zeleninu. Opatrenie vstúpilo do platnosti v sobotu a je súčasťou širšej vládnej kampane proti jednorazovým plastovým obalom. Väčšina Novozélanďanov už od zákazu igelitových tašiek v roku 2019 chodí nakupovať s vlastnou taškou.

„Nový Zéland produkuje príliš veľa odpadu, príliš veľa plastového odpadu,“ uviedla námestníčka ministra životného prostredia Rachel Brookingová. Dodala, že od zákazu z roku 2019 sa podarilo nepoužiť viac ako jednu miliardu plastových tašiek a očakáva sa, že sa vďaka novému opatreniu podarí každoročne zabrániť použitiu 150 miliónov plastových vrecúšok.

Kritici tvrdia, že zákazníci budú namiesto toho ovocie a zeleninu dávať do jednorazových papierových vrecúšok, ktoré v obchodoch zostanú k dispozícii. "Stále sa to oplatí, ale naozaj chceme znížiť množstvo obalov na jedno použitie," povedala Brookingová. "Preto chceme, aby si ľudia nosili vlastné tašky, a supermarkety predávajú tašky na opakované použitie," dodala.

Reťazec supermarketov Countdown, ktorý prevádzkuje viac ako 185 obchodov po celej krajine, začal predávať opakovane použiteľné sieťové tašky. Dúfa, že to prinúti zákazníkov používať opakovane použiteľné vrecúška na ovocie a zeleninu. „Vieme, že zmena je ťažká a (bude) im to chvíľu trvať,“ povedala Catherine Langabeerová, vedúca oddelenia udržateľnosti reťazca Countdown.

Novozélandská vláda dosiahla pokrok aj v ďalších iniciatívach zameraných na boj proti zmene klímy. Poľnohospodársky priemysel v krajine produkuje približne polovicu emisií. V októbri vláda navrhla zdanenie skleníkových plynov produkovaných hospodárskymi zvieratami, ako sú ovce a hovädzí dobytok. Poľnohospodári budú podľa tohto unikátneho systému najneskôr od roku 2025 potrebovať emisné kvóty.

Ďalšie dôležité správy

Maják na Egmontovom myse, Nový Zéland.
Neprehliadnite

Obchodné dohody Británie s Austráliou a Novým Zélandom vstúpili do platnosti