Blízko slovensko-rakúskych hraníc sa nachádza obec Prellenkirchen, ktorá začínala v roku 1999 s tromi veternými vežami. Dnes patrí medzi rakúskych lídrov vo veternej energetike a elektrinou zásobuje až 40-tisíc domácností. Len o pár kilometrov ďalej, na Slovensku, máme podobné klimatické podmienky, no na rozdiel od Rakúska takmer nulovú produkciu energie z vetra. Podľa SPP, najväčšieho dodávateľa energií na Slovensku, nastal čas to zmeniť. V súčasnosti má v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) päť projektov veterných parkov, ktoré môžu prispieť k zníženiu emisií CO2, podporiť lokálnu ekonomiku a obyvateľom priniesť dostupnú elektrickú energiu.
Aké benefity prinesie veterná energia Slovensku? Spýtali sme sa odborníkov z SPP: Lenky Jamborovej, špecialistky projektov obnoviteľnej energie, a Tomáša Kupku, experta na veternú energetiku.
1. Zníženie emisií CO2 a splnenie klimatických cieľov
Energia z vetra tvorí 19 % celkovej produkcie Európskej únie. Vďaka veterným elektrárňam sa Európe darí ušetriť každý rok až 100 miliónov kubických metrov fosílnych palív; o šesť rokov to má byť dvakrát toľko. Slovensko sa zaviazalo do roku 2030 znížiť emisie CO2 o 55 % a do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Projekty veterných parkov, ktoré SPP v súčasnosti pripravuje, môžu výrazne prispieť k splneniu týchto klimatických cieľov.
„Energetické zdroje produkujúce skleníkové plyny je potrebné znižovať, a tradičná energia dlhodobo nepostačí na pokrytie rastúcej energetickej spotreby. Energia z obnoviteľných zdrojov sa stáva dôležitou súčasťou energetického mixu krajín Európskej únie. Dopyt po elektrine bude v budúcnosti rásť, je preto nevyhnutné, aby sme mali silné a diverzifikované zdroje,“ objasňuje Tomáš Kupka.
2. Ekonomické výhody pre regióny a dostupná energia pre krajinu
Rozvoj veternej energetiky prináša ekonomické benefity miestnym komunitám a tiež finančne dostupnejšiu elektrickú energiu. Energia z vetra, ktorá nie je závislá od výkyvov cien fosílnych palív na trhu, pomôže zabezpečiť stabilné a lacnejšie dodávky elektriny, čo zníži náklady na energie v domácnostiach.
„Veterné elektrárne, podobne ako iné stavby, odvádzajú obciam miestne dane a často aj priame príspevky. Vďaka skúsenostiam z rakúskej obce Prellenkirchen už teraz vidíme prínos parkov pre tamojší život. V obci už viac ako 10 rokov nedošlo k zvyšovaniu miestnych daní či poplatkov, a finančné prostriedky sú využívané na investície a rozvoj obce,“ vysvetľuje Tomáš Kupka a dopĺňa, že úlohou investora je tiež vybudovanie prístupových ciest, ktoré sú v Rakúsku využívané aj ako cyklochodníky.
3. Zdravšie životné prostredie
Veterná energia patrí medzi obnoviteľné zdroje, ktoré majú minimálny dopad na životné prostredie. Vďaka tomu, že pri výrobe energie nevznikajú žiadne škodlivé emisie, nevplýva negatívne na kvalitu ovzdušia ani na zdravie obyvateľstva.
„Moderné technológie umožňujú znížiť hluk, eliminovať stroboskopický efekt a predchádzať kolíziám s vtákmi. Konkrétne veterná energia má oproti slnečnej tú výhodu, že pod vežami je možné naďalej pestovať plodiny a neobmedzuje priestor pre život tamojšej zveri. Navyše, súčasné veterné elektrárne sú takmer v plnej miere recyklovateľné. Aj výrobcovia turbín si uvedomujú potrebu minimalizácie nedostatkov, ktoré by mohli obťažovať obyvateľov, a preto smerujú k čo najlepšej integrácii týchto technológií do prírody,“ hovorí Lenka Jamborová.
4. Energetická nezávislosť a zahraniční investori
Energia z vetra zohráva kľúčovú úlohu v posilňovaní energetickej sebestačnosti Slovenska. „Veterná energia znižuje závislosť Slovenska na dovoze energetických palív, čo zvyšuje energetickú bezpečnosť krajiny. To znamená tiež stabilnejšie ceny a menší vplyv globálnych udalostí na náš každodenný život,“ uvádza Tomáš Kupka z SPP.
Veterné parky zohrávajú dôležitú úlohu aj pri ochote zahraničných investorov vstúpiť na trh. „Ak chceme prilákať nové investície a zachovať tie existujúce, musíme byť schopní ponúknuť energiu z obnoviteľných zdrojov, ktorú veľké firmy dnes vyžadujú. To je kľúčový faktor pre úspech v konkurenčnom prostredí,“ dopĺňa T. Kupka.
5. Podpora inovácií a technologického pokroku
Investície do veternej energetiky sú nielen krokom k čistejšej energii, ale aj k inováciám v oblasti technológií. Veterná energetika, podobne ako iné priemyselné odvetvia, z roka na rok napreduje. Potvrdzuje to aj Lenka Jamborová: „Moderné veterné turbíny sú nielen tichšie, ale aj efektívnejšie v porovnaní so staršími modelmi. Vďaka pokročilej technológii sú schopné produkovať výrazne viac energie pri menšom dopade na životné prostredie. Nové modely sú vyššie a dokážu využiť silnejšie vetry, čo vedie k vyššej výrobe elektriny.“
Spomínané nové turbíny, ktoré majú až 3-krát vyšší výkon ako ich predchodcovia, sú navrhnuté tak, aby minimalizovali negatívny vplyv na životné prostredie a prirodzene zapadali do okolitej krajiny. Navyše, moderné turbíny sú vybavené systémom na ochranu vtákov, čo znižuje riziko kolízií a zvyšuje ich ekologickú kompatibilitu.
„Veterné turbíny v Rakúsku už roky nepozorovane prispievajú k ekologickej transformácii a hospodárskemu rozvoju krajiny. Tento úspech by mal byť pre nás povzbudením, aby sme sa nebáli využiť podobné príležitosti aj na Slovensku. Práve využitie obnoviteľných zdrojov, akým je vietor, nám pomôže priblížiť sa k vyspelým krajinám v oblasti udržateľnej energetiky,“ uzatvára Lenka Jamborová z SPP.
- SPP a veterná energia
SPP je najväčší slovenský dodávateľ energií, ktoré poskytuje pre takmer 1,5 milióna zákazníkov. V súčasnosti sa zaraďuje aj medzi najvýznamnejších investorov v oblasti veternej energetiky na Slovensku – pripravených má päť projektov veterných parkov (jeden v lokalite Drahovce, dva v oblasti Galanty a dva v katastri Skalice), ktoré sú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie.