Vážení čitatelia,
najväčšia americká lekárska komora zaradila obezitu na zoznam chorôb. Na zámorský trh sa dostávajú nové lieky a výskumníci pracujú aj na vakcíne. Bude snaha farmafiriem korunovaná úspechom a budú si ľudia v boji proti prebytočným kilám čoraz viac na pomoc brať kapsulky či tabletky? A ako to bude na Slovensku, kde populácia priberá a vláda schválila naposledy plán proti obezite v roku 2008, a to "bez dopadov na štátny rozpočet"? Odpoveď hľadáme v téme týždňa Biznis s obezitou.
Minister financií Peter Kažimír sa konečne usmieva. V uplynulých dňoch prišiel už viackrát s dobrými správami o prognózach ekonomiky a o vývoji verejných financií. Dobrú náladu ako soľ potrebuje celá ekonomika a biznis, no Xénia Makarová upozorňuje: Aj daňový optimizmus treba brať triezvo.
Wilfriedovi von Rathovi, viceprezidentovi Volkswagenu Slovakia pre ľudské zdroje vďačí niekoľkotisíc Slovákov za to, že našli možnosť zaškolenia a prácu vo svetovej automobilke. „Myslím, že Slovensko môže byť hrdé, že tu Volkswagen má. A skupina je veľmi hrdá na slovenskú fabriku,“ vraví v neobyčajne úprimnom a otvorenom rozhovore s titulkom Baví ma tvárniť veľké organizácie ôsmy nominovaný na Manažéra roka.
Za škandál naprieč politickým spektrom označila kauzu mobilného komunikačného systému (Mokys) pre slovenskú armádu Iveta Radičová pred poldruha rokom, keď končila na premiérskom poste. Nefunkčným systémom, ktorý stál doteraz počas troch vlád 250 miliónov eur, sa už roky opakovane zaoberá polícia. A ako uvádza Zuzana Petková v článku Slovenskí „ marketéri“ v USA prehrali, najnovšie sa ňou zaoberal aj americký federálny súd vo Washingtone. Slovenská eseročka Arma z Duloviec sa v USA márne dožadovala zaplatenia poplatkov od britského zbrojárskeho gigantu BAE Systems Overseas. Malo ísť o províziu šesť miliónov eur za to, že Arma pomôže zbrojovke vybaviť na vládnej úrovni zmluvu na dodávku Mokysu.
Jedlo je také, akí sú ľudia, tvrdí v exkluzívnom rozhovore pre TREND globálny šéf výroby a dodávateľského reťazca potravinárskeho gigantu Nestlé José Lopez. Skúsený manažér zaujímavo odpovedá na otázky o najnovších trendoch na potravinárskom trhu, o cenách potravín, o riadení veľkého nadnárodného koncernu, o rozhodujúcom vplyve zdravej výživy na život človeka a o kríze a poučení z nej.
Stavebná firma TSS Grade, ktorá bývala spájaná s menom Smeru blízkeho trnavského podnikateľa Vladimíra Poóra, požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. Je v reštrukturalizácii a svojim veriteľom (s výnimkou bánk) v splátkach uhradí len 15 percent ich pohľadávok. Sanovať sa však bude aj prostredníctvom vytendrovaných štyroch nových zákaziek od štátnych železníc za takmer sedem miliónov eur. Firma má dočinenia so súdmi aj v prípade svojej najväčšej zákazky za 240 miliónov eur na obnovu železničnej trate pri Trenčíne. Železnice si totiž vo verejnom obstarávaní vybrali TSS Grade napriek tomu, že Skanska ponúkla o šestinu nižšiu cenu, uvádza Jozef Tvardzík v článku Tendre aj pre dlžníkov.
Súdny spor je aj jadrom článku SPP sa so štátom súdi pre schránkovú firmu od Zuzany Petkovej a Xénie Makarovej. Kauza siaha ešte do roku 2003, keď pôvodní zahraniční akcionári SPP – nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France – založili v Holandsku schránkovú firmu SGH B.V. a zaparkovali v nej 49 percent svojich akcií SPP. Jej prostredníctvom si v rovnakom roku vyplatili dividendy, no SGH z nich neodviedla daň na Slovensku ani v Holandsku. Keďže do roku 2003 sa na Slovensku dividendy zdaňovali, slovenský daňový úrad za to vyrubil SPP nedoplatok vyše 15,5 milióna eur. SPP ho odmietol uznať a so štátom sa súdi. Znamená to, že spoločnosť EPH Daniela Křetínského tak prebrala s SGH a 49-percentným podielom v SPP aj tento otvorený spor.
Kreslenie má dnes opäť svoje miesto na poradách, pracovných stretnutiach či firemných akciách. Podľa výskumov britských psychológov ak si ľudia popri verbálnom výklade aj čmárajú, zapamätajú si až zhruba o tretinu informácií viac, ako ich náprotivky. O takzvanom doodlingu píšeme v článku Prekreslite sa k nápadom.
„Ak existuje potreba naštartovať rozvoj, mestá so svojimi priľahlými regiónmi môžu zohrať rozhodujúcu úlohu,“ vyjadril sa o koncepcii mestských regiónov na TREND konferencii primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Partnerstvá miest a obcí podľa neho uľahčujú prístup ľudí do mesta a zlepšujú kvalitu vzdelávania i života, aby prilákali podnikateľov. Dobré skúsenosti s takouto spoluprácou majú v Rakúsku. Viac v článku Mestá sa hnevajú, chcú reformu.
Už druhýkrát tento rok sa bude meniť spôsob zdaňovania dlhopisov. Prvá rýchla zmena zaviedla zdravotné odvody na hypotekárne záložné listy, čím predražila refinancovanie bývania. Napraviť to má druhá zmena, tá však späť k zrážkovej dani nepresunie všetky dlhové cenné papiere. A od roku 2015 pripravuje ministerstvo úplne novú reformu zdaňovania investícií. Daň z dlhopisov na rozuzlenie ešte čaká.
Súčasťou aktuálneho TRENDU sú aj články je aj analytická ročenka TREND Top vo finančníctve a príloha TREND plus o otvorenom trhu s elektrinou a plynom.
Ak nechcete, aby vám čokoľvek z TRENDU ušlo, staňte sa členom komunity TRENDU a predplaťte si nás. Nielenže ušetríte (namiesto 2,20 predplatitelia platia len 1,44 eur), budete mať archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto budete mať TREND vždy poruke v iPhone, iPade alebo na tabletoch s Androidom.
Ďakujeme.
Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský