Ruská Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, schválila v stredu návrh zákona, vďaka ktorému budú mať vnútroštátne právne predpisy prednosť pred medzinárodnými zmluvami a rozhodnutiami medzinárodných orgánov v prípade, ak budú v rozpore s ruskou ústavou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spomínaný zákon prvýkrát navrhol ruský prezident Vladimir Putin v januári tohto roku počas svojho prejavu o stave federácie.

Aby však spomínaný zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť horná komora parlamentu - Rada federácie - a následne ho musí podpísať aj Putin. To by už však malo byť formalitou, pripomína agentúra Reuters, podľa ktorej schválenie tohto zákona pravdepodobne vyvolá obavy medzi obhajcami práv v Rusku.

WA 28 Moskva - Dve ženy s ochrannými rúškami sa pozerajú do mobilného telefónu v centre Moskvy v piatok 25. septembra 2020. Rusko zaznamenalo v priebehu posledných 24 hodín 7867 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od 20. júna.  Najvyšší počet nových nakazených potvrdila Moskva (2016), čím počet nových prípadov v ruskej metropole prvýkrát od 2. júna prekročil hranicu 2000. Moskovské úrady vydali odporúčania, aby starší ľudia zostali doma a zamestnávatel
Neprehliadnite

Rusko hlási rekordy v nákaze. Nad zavedením reštrikcií ale neuvažuje

Stovky Rusov sa totiž každý rok obracajú na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so žiadosťou o spravodlivosť s odôvodnením, že súdy v Rusku im nevyhoveli.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že všetky ruské záväzky podľa medzinárodných zmlúv zostávajú v platnosti a že Moskva je naďalej plne odhodlaná dodržiavať medzinárodné právo.

Rusko tento rok prijalo rozsiahle ústavné zmeny, ktoré okrem iného umožňujú, aby Putin zostal pri moci až do roku 2036.