Pápež František by mohol reštrukturalizovať alebo dokonca nechať zavrieť vatikánsku banku (IOR), ktorá je opradená škandálmi. Podľa vatikánskych zdrojov agentúry AP by išlo o súčasť širšieho zásahu do tamojšieho kontroverzného byrokratického aparátu. Pápež už skôr avizoval, že by chcel, aby sa rímskokatolícka cirkev stala vzorom pre úspornosť a poctivosť.     

František zdedil cirkev zatiahnutú do škandálov okolo sexuálneho zneužívania detí kňazmi a úniku dôverných dokumentov o korupcii a mocenskom boji v centrálnej správe Vatikánu.

Svoje ďalšie kroky ohľadom vatikánskej banky podľa AP zvažuje v rámci snahy o zabezpečenie reformovanej a pokornejšej Svätej stolice.     

Jedným z testov pápežovej vlády bude teda aj to, čo urobí s bankou. Tá pravidelne poškodzovala obraz Vatikánu vyše tri desaťročia a čelí množiacim sa výzvam k reforme.     

"Iste, ak pápež bude chcieť, môže banku zavrieť," povedal vatikánsky prelát, ktorý má s bankou dlhoročné skúsenosti. Budúcnosť banky je vraj jednou z hlavných úloh, ktorým bude musieť František čeliť, zatiaľ čo poľavuje prekvapenie z toho, že bol zvolený práve on.     

Akékoľvek významné reformy banky by ale neprišli hneď a nezaobídu sa bez zmien vo vedení Vatikánu, ktoré sa stalo centrom škandálu okolo úniku informácií. Znamenalo by to výmenu kardinála Tarciscia Bertoneho, ktorý je číslom dva vo vatikánskej hierarchii.

Hlavne Bertonemu sa kladie za vinu, že nedokázal zabrániť problémom a rivalitám počas osemročného pontifikátu pápeža Benedikta XVI.    

Podľa iného zdroja AP je pravdepodobnejšie, že banka, ktorá spravuje peniaze Vatikánu, medzinárodných katolíckych organizácií a rádov kňazov a mníšok, podstúpi hlbokú reštrukturalizáciu, než že bude uzavretá. Ani tento zdroj ale nevylúčil aj túto krajnú možnosť. "František robí prekvapivé veci každý deň," povedal.     

Podľa oboch zdrojov by nový pápež mohol v prvom rade zriadiť výbor, ktorý by mu radil o možných zmenách vo finančnej štruktúre Vatikánu. A prvou známkou zmien bude nový štátny sekretár. "Tá otázka nie je či, ale kedy Bertone odíde," povedal nemenovaný prelát.     

Správa vatikánskej banky je už dlhú dobu predmetom škandálov a podľa pozorovateľov boli práve problémy cirkevného finančného systému jedným z dôvodov, ktoré viedli pápeža Benedikta XVI vo februári k rezignácii.     

Vatikán sa roky snaží presadiť pravidlá, ktoré by zabezpečili, aby jeho banka spĺňala medzinárodné normy týkajúce sa napríklad prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Zatiaľ sa mu to ale príliš nedarí. Naposledy začiatkom tohto roka talianska centrálna banka zablokovala vo Vatikáne všetky platby bankovými kartami, pretože dospela k záveru, že IOR pravidlá bezpečnosti nespĺňa.