Vedcom sa po prvýkrát podarilo zobraziť a kontrolovať typ magnetického toku nazývaného altermagnetizmus, ktorý by podľa nich mohol nájsť využitie vo výrobe rýchlejších a spoľahlivejších elektronických zariadení. O novom objave informovali Financial Times.

Priekopnícky experiment poskytol priamy dôkaz o existencii altermagnetizmu, uviedli autori štúdie uverejnenej v časopise Nature. Altermagnetické materiály dokážu udržiavať magnetickú aktivitu bez toho, aby boli samy magnetické. Revolučný objav má potenciál transformovať elektronický priemysel. „Altermagnety môžu zvýšiť rýchlosť mikroelektronických komponentov a digitálnu pamäť až tisícnásobne. Navyše sú odolnejšie a energeticky účinnejšie,“ vysvetlil hlavný autor štúdie Peter Wadley.

Pevné disky a iné komponenty spracovávajú údaje vo feromagnetických materiáloch, ktorých vnútorný magnetizmus obmedzuje ich rýchlosť a hustotu ukladania. Použitie altermagnetov by umožnilo prúdenie elektrického prúdu v nemagnetických produktoch. „Najjednoduchšie využitie altermagnetizmu je replikovať stavebné bloky súčasných pamäťových zariadení, čo by mohlo viesť k vývoju oveľa rýchlejšej, efektívnejšej a udržateľnejšej technológie,“ dodal Wadley.

Vedci teraz potrebujú nájsť vhodný altermagnetický materiál a priemyselne škálovateľný spôsob jeho spracovania. Jedným z nádejných kandidátov je antimonid chrómu. Fyzici predpovedajú, že altermagnetické správanie bude vykazovať vyše 100 zlúčenín.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ľudia obmedzujú nákupy počítačov. Apple sa trápi viac ako konkurencia