Obrovskú nádej v boji proti koronavírusu priniesla izraelská spoločnosť Amorphical zverejnením výsledkov druhého kola klinického testovania lieku s názvom Amor-18.

Na teste sa zúčastnilo 18 pacientov so stredným alebo s ťažkým priebehom ochorenia covid-19. Všetci sa v priebehu pár dní zotavili a boli prepustení domov.

Pacienti vo vážnom stave sa vyliečili

Druhá skupina 19 pacientov dostávala namiesto lieku placebo. Žiaľ, šesť z nich museli previezť na jednotku intenzívnej starostlivosti a dvaja pacienti dokonca zomreli.

V rámci súcitnej starostlivosti dostali liek Amor-18 ďalší dvaja pacienti vo veľmi vážnom stave. Obaja sa vyliečili. Informoval o tom portál The Jerusalem Post.

KK6 Budapešť -Zdravotná sestra v ochrannom oblečení sa stará o covid pacienta napojeného na ventilátor na jednotke intenzívnej starostlivosti  v budapeštianskej nemocnici 13. decembra 2021. V Maďarsku je hospitalizovaných v nemocnici okolo 6500 pacientov na ochorenie Covid-19. FOTO TASR/AP
A nurse wearing protective gear attends a patient on ventilator at the intensive care unit of Szent Laszlo Hospital treating COVID-19 patients during the pandemic of new coronavirus COVID-19 in Budapest, Hunga
Neprehliadnite

V Rusku zaregistrovali liek proti koronavírusu Mir-19

„Keďže pacienti liečení liekom sa zotavili v priebehu niekoľkých dní a boli prepustení domov, bolo to 100 percent úspešné,“ povedal Dr. Nashat Abu Saleh, spoluriaditeľ koronavírusového oddelenia v Ziv Medical Center v Safed, kde sa uskutočnila druhá fáza klinického testovania.

Zatiaľ úspešná klinická štúdia

„Sme nadšení z výsledkov klinickej štúdie, ktoré prinášajú skutočnú nádej pacientom s covid-19 v Izraeli a na celom svete a sú obzvlášť povzbudivé v týchto dňoch so začiatkom piatej vlny variantu omikron. Liek, ktorý sme vyvinuli, je protizápalový, bezpečný a účinný a ľahko sa používa,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Amorphical Yossi Ben. Dodal, že Amor-18 bude pôsobiť proti celej rodine vírusov SARS vrátane všetkých variantov covidu.

KK9 Freiburg - Na snímke liek proti COVID-19 od spoločnosti Pfizer. Americká spoločnosť Pfizer vo štvrtok 18. novembra 2021 oznámila, že za 5,3 miliardy dolárov dodá americkej vláde svoj experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 Paxlovid v množstve použiteľnom na 10 miliónov liečebných cyklov. Použitie lieku ešte musia schváliť príslušné úrady, informovala agentúra AFP. FOTO TASR/AP
This image provided by Pfizer shows its COVID-19 pill. Drugmaker Pfizer said Tuesday, Nov. 16, 2021, it is subm
Neprehliadnite

Výsledky potvrdili účinnosť lieku Paxlovid od Pfizeru voči hospitalizácii i úmrtiam

Ako by mal liek fungovať, priblížil infektológ Peter Sabaka: „Ide o liek na báze amorfného uhličitanu vápenatého. Podáva sa inhalačne,“ vysvetlil odborník.

Zložky lieku vraj majú schopnosť modulovať kyslé zmeny pH okolo každej bunky, čím ovplyvňujú schopnosť koronavírusu preniknúť do buniek a rozmnožovať sa, preto liek zabraňuje šíreniu a zhoršeniu stavu pacientov, uvádza spoločnosť Amorphical.

Rozhovor s Mudr. Peter Sabaka Infektologom z Bratislavských Kramárov.
Zdroj: Matej Jankovič

Sabaka: Treba tretiu fázu skúšania

Peter Sabaka však zatiaľ zostáva skeptický. „Výsledky izraelskej štúdie sú len predbežné. Ide o druhú fázu klinického skúšania. Liek musí najskôr prejsť treťou fázou klinického skúšania a jeho účinnosť musí byť porovnávaná oproti placebu, kým sa definitívne potvrdí, že ozaj funguje.

Main entrance to Pfizer Worldwide Headquarters in Manhattan
Neprehliadnite

Pfizer ťaží z príjmov za vakcínu proti covidu-19, kupuje konkurenčnú firmu Arena

To zrejme ešte pár mesiacov potrvá,“ povedal infektológ.

Na snímke virológ Boris Klempa počas tlačovej konferencie po stretnutí prezidentky SR Zuzany Čaputovej s odborníkmi v súvislosti s aktuálnou epidemickou situáciou v Prezidentskom paláci v Bratislave 16. februára 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer

Klempa: Ide o prvé dáta

S jeho slovami súhlasí aj virológ Boris Klempa. „Tento liek pôsobí protizápalovo, preto funguje aj v neskoršej fáze infekcie a znižovaním pH zároveň pôsobí antivírusovo. Treba si však uvedomiť, že ide o prvé dáta z 37 pacientov. Takže to je liek, ktorý nám v delta ani v prichádzajúcej omikron vlne nepomôže,“ dodal virológ.

Aktuálne pokračujú ďalšie klinické skúšky lieku Amor-18, nielen v Izraeli, ale aj inde vo svete. Do testovania sa prihlásilo sedem nemocníc v Brazílii, očakáva sa však, že už čoskoro sa pridajú ďalšie centrá v Európe a USA.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Spoločnosť GlaxoSmithKline má účinnú monoklonálnu protilátku na koronavírusový variant omikron