Americká farmaceutická spoločnosť Merck hlási veľký pokrok vo vývoji lieku Molnupiravir, ktorý má liečiť ochorenie Covid-19. Niektorí vedci ho už nazývajú „svätým grálom" medzi liekmi na koronavírus. Počas piatich dní je schopný výrazne znížiť vírusovú záťaž v tele infikovanej osoby. Informoval o tom portál Novinky.cz s odvolaním na rakúsky portál Krone.at.

Molnupiravir je antivirotikum, ktoré sa pôvodne vyvíjalo na liečbu chrípky. Testy ale preukázali vynikajúce výsledky v liečbe nakazených koronavírusom. Štúdie sa zúčastnilo 200 ľudí s ochorením Covid-19, ktorí neboli hospitalizovaní v nemocnici.

WA 35 Londýn - Vakcína britsko-švédskej firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19, ktorou sa bude očkovať v očkovoacom centre na východe Londýna v piatok 5. februára 2021. FOTO TASR/AP    

AstraZeneca vaccine is ready to be used at the Wellcome Centre in Ilford, east London, Friday, Feb. 5, 2021. (AP Photo/Frank Augstein)
Neprehliadnite

Írski experti odporučili pozastaviť očkovanie vakcínou AstraZeneca

Liek doslova stopnul šírenia vírusu. To by mohla byť budúcnosť. Ak očkovanie dostane pandémiu pod kontrolu, objavíiasa len ojedinelé prípady ochorenia Covid-19, na ktoré pomôžu tieto lieky, "povedal americký lekár Marc Siegel.

Liek užívali testovaní ústne po dobu piatich dní bez lekárskeho dohľadu. Následne neboli u testovaných subjektov objavené žiadne vírusy, povedal M. Siegel. Výsledky sú podľa jeho slov veľmi sľubné. Ak sa to potvrdí v ďalších štúdiách, mohlo by to „mať významné dôsledky pre verejné zdravie", uviedol vedec. Zo sledovanej skupiny 200 osôb sa u štyroch objavili vedľajšie účinky, tie ale podľa vedcov nesúviseli s Molnupiravirom.

Podľa portálu Japan Times sa v marci začne klinické testovanie Molnupiraviru v Japonsku. Tamojšia vláda už predtým liek schválila.