EÚ musí integrovať svoje finančné, energetické a telekomunikačné trhy, inak bude čeliť strate „ekonomickej bezpečnosti“ a zaostávaniu za Spojenými štátmi a Čínou, varoval bývalý taliansky premiér poverený posúdiť stav nedostatočne fungujúceho jednotného trhu EÚ Enrico Letta. Pre Financial Times povedal, že ďalšia európska integrácia je otázkou prežitia v globálnej ekonomike. „Problém spočíva v tom, že v tomto novom svete sme príliš malí. A ak sa neintegrujeme, budeme upadať,“ vyhlásil pred zverejnením svojej správy, ktorá bude hlavnou témou štvrtkového samitu EÚ.
E. Letta varoval, že prípadné znovuzvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA si bude vyžadovať, aby EÚ bola odvážnejšia pri využívaní sily svojho vnútorného trhu. „Spojené štáty svoj jednotný trh využívajú. My však nie,“ povedal. Ekonomická váha EÚ sa zmenšuje a predstavuje len 13,3 percenta celosvetového HDP hrubého domáceho produktu v porovnaní s viac ako 20 percentami v roku 1993, keď bol vytvorený jednotný trh.
Taliansky expremiér je presvedčený, že Brusel musí nasledujúcich päť rokov využiť na integráciu národných trhov pre finančné služby, energetiku a telekomunikácie. Vyzve aj na zmenu pravidiel EÚ o fúziách, aby nastala väčšia konsolidácia trhu. „Prebiehala tu falošná komunikácia, ktorú sme praktizovali 20 alebo 30 rokov… Nie je to jednotný trh,“ povedal E. Letta.
„Ak do jednotného trhu nie ste schopní integrovať trh s energetikou, financiami, telekomunikáciami, nemáte žiadnu ekonomickú istotu.“ Integrácia v týchto oblastiach by podľa neho zároveň pomohla uvoľniť viac súkromného kapitálu pre európske politické priority ekologizácie hospodárstva, rozšírenie členstva v EÚ o Ukrajinu, Moldavsko a západný Balkán a zvýšenie výdavkov na obranu.
Lettova intervencia prichádza v čase, keď šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol kritizoval Európu za „obrovské chyby“ v energetickej politike, ktoré spôsobili, že zaostáva za Čínou a USA, a vyzval EÚ, aby vypracovala nový plán obnovy.