Hodnota nákupov pri platbe v hotovosti by sa mala zaokrúhľovať tak, aby sa významne obmedzil obeh jednocentových a dvojcentových mincí. Vyplýva to z novely zákona o cenách, ktorú v piatok posunulo plénum Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Rezort financií zdôraznil, že jednocentové a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom. Príjemcovia platieb aj po tom, ako sa zavedie povinné zaokrúhľovanie, budú naďalej povinní prijať pri platbách v hotovosti tieto mince. „Použitý spôsob zaokrúhľovania predstavuje neutrálny, spravodlivý spôsob pre obe strany, obchodníka aj kupujúceho," konštatuje MF. Mesačný náklad zaokrúhľovania predstavuje rozpätie 0 – 2 centy. Pri platbe do 5 centov sa navrhuje zaokrúhlenie nahor, na 5 eurocentov.

Zaokrúhliť by sa mala až výsledná cena nákupu, ak je platená v hotovosti. Ak by sa celý nákup platil napríklad platobnou kartou, výsledná platená cena sa nezaokrúhľuje. Pri kombinácii platieb sa má zaokrúhľovať len suma hradená v hotovosti. Zaokrúhľovanie by tak malo byť len v prípade hotovostných platieb, keďže cieľom navrhovanej zmeny je obmedzenie obehu mincí, ktoré súvisia s hotovosťou.

Putujú z ruky do ruky a často ich považujú za prenášačov rozličných chorôb. Na peniaze si posvietil Frank Vriesekoop so svojim tímom z austrálskej univerzity v Ballarate. Aký bol záver výskumu? Bankovky i mince prichádzajú do styku s mnohými baktériámi, ale mikróby na nich dlho neprežijú. Austrálski vedci ich našli v takom malom množstve, že infekcia je skôr nepravdepodobná. Hoci na minciach ich je viac, môžete byť pokojní. Centy obsahujú meď, ktorá baktérie zabíja.
Neprehliadnite

Slovensko chce obmedziť drobné mince, ceny nákupov by sa mali zaokrúhľovať

„Touto úpravou sa znížia náklady podnikateľov za poplatky bánk za vloženie, respektíve spracovanie jednocentových a dvojeurocentových mincí, dôjde k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí," tvrdí rezort financií.

Slovensko tak nasleduje niektoré krajiny eurozóny, ktoré sa pre takéto riešenie rozhodli na národnej úrovni s tým, že jednocentové a dvojcentové mince naďalej zostanú zákonným platidlom až do ich zrušenia Radou EÚ po porade s Európskym parlamentom a Európskou centrálnou bankou (ECB) na úrovni eurozóny.

Účinnosť zákona navrhuje MF od 1. januára 2022. Navrhovaná účinnosť počíta s časovým priestorom pre podnikateľov na úpravu registračných pokladníc a iných potrebných softvérov.