Skrátené legislatívne konanie sa využíva pri mimoriadnych prípadoch, no vládna koalícia ho využíva vo väčšine doposiaľ podaných návrhov. V diskusii v Národnej rade SR k návrhu na skrátené legislatívne konanie pri vládnej novele Trestného zákona to uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko). Dodala, že návrh bol pripravený bez verejnej odbornej diskusie a vláda v tomto smere neplní vlastné programové vyhlásenie.

Plaváková pripomenula, že k skrátenému konaniu možno pristúpiť za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Dodala, že vláda predložila doposiaľ z 21 návrhov 15 v skrátenom konaní. Tieto návrhy by mal podľa nej preskúmať Ústavný súd SR.

Súčasná vládna koalícia sa podľa nej v programovom vyhlásení vlády tvárila, že zlú prax skráteného legislatívneho konania z minulosti chce napraviť, no svoj program neplní. Píše totiž, že „uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií". O návrhu novely Trestného zákona podľa nej diskutovali len „trestnoprávni priatelia koalície". Vláda tiež podľa PVV sľubovala zvýšiť participáciu verejnosti pri prijímaní zákonov a iných právnych predpisov. Dodala, že predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa v minulosti viackrát negatívne vyjadril o skrátenom konaní.

Novela je podľa Plavákovej pripravená narýchlo bez odbornej verejnej diskusie, pretože ju koalícia nepotrebuje. „Zmena je šitá na mieru na ľudí, ktorí majú problémy so súčasným znením a potrebujú zabezpečiť beztrestnosť," dodala.

Opozičné strany Progresívne Slovensko, KDH a SaS zvolali na štvrtok ďalšie protesty proti zámeru vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Konať sa budú v Bratislave na Námestí SNP, ako aj v ďalších mestách po Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

Gábor Grendel je pravdepodobne slovenským rehkordérom v dĺžke prejavu.
Neprehliadnite

Novela Trestného zákona pomáha páchateľom, nie obetiam, tvrdí Grendel