Vážení čitatelia,

na obálke aktuálneho TRENDU sľubujeme odpovedať na otázku, kam smeruje predaj. Rýchle doručovanie zásielok bezpilotnými lietadlami, ktoré od roku 2015 pripravuje Amazon, sa zdá byť vzdialená budúcnosť, ale sklad Amazonu má byť blízko... Ale ani domáci obchodníci nezaháľajú, najmä ak nové technológie ponúkajú firmám široké možnosti, ako sa dostať rýchlejšie k zákazníkovi. Veľkí predajcovia už nevábia zákazníka za každú cenu do kamenných prevádzok, na výber mu dávajú nové alternatívne spôsoby nákupu. Ako zlepšiť predaj je nový dlhodobý projekt TRENDU, ktorý by mal čitateľom pomôcť zlepšiť ich obchodnícky know-how. Úvodný článok Mareka Legéňa má príznačný názov Predaj v novom šate.

O novej generácii nakupovania, Telekomoch pri dne a prečo vaša budúcnosť bude niebohvieaká
Téma týždňa je k aktuálnej situácii na Ukrajine. Kríza na Kryme je síce nebezpečná, no Studenú vojnu 2.0 si neželá Západ, Rusko ani Čína. Čo hovoria o ruských záujmoch naše doterajšie vzájomné obchodné vzťahy, analyzovali Ján Kováč a Zuzana Petková v článku Menej plynu, viac peňazí. Zmapovať ruský biznis na Slovensku nie je práve jednoduché, pretože, ako pripúšťa človek, ktorý Rusom na Slovensku pomáha s kontaktmi a úradmi, ruský kapitál prichádza nebadane.

Kandidátov do prezidentských volieb sme vám už predstavili, a tak sa Marián Leško na troch “modeloch” výkonu funkcie troch doterajších prezidentov pozerá na to, čo na Slovensku obnáša táto funkcia. Hoci ústava vytvára základné limity, konkrétny výkon funkcie závisí vždy od osobných a osobnostných vlastností, morálnej integrity a hodnotového profilu prezidenta. Pretože prezident by mal byť Garant riadneho chodu štátu.

Rozhovor TRENDU je tento týždeň s ministrom obchodu a investícií Veľkej Británie Ianom Livingstonom. V rámci cesty po strednej Európe totiž zavítala na Slovensko štyridsaťčlenná delegácia britských podnikateľov. „Vidíme tu veľké príležitosti,” tvrdí šéf tejto “mega mission”. V rozhovore Ak sa bojíte budúcnosti, tak ju nebudete mať bohvieakú je množstvo zaujímavých inšpirácií aj pre slovenský biznis.

Pokuta vo výške 45 miliónov eur, ktorú Protimonopolný úrad uštedril za osem rokov starú kartelovú dohodu šiestim stavebným firmám, je síce právoplatne rozsúdená na Najvyššom súde, no môže mať ešte dohru. Štefan Harabin opäť raz zobral veci do vlastných rúk, zmenil zloženie senátu, čo stavbárom umožňuje sťažovať sa na Ústavnom súde. A hlavne pokračovať v realizácií štátnych zákaziek, z ktorých by inak mohli byť vylúčené. Čítajte Harabinov rozvrh a megapokuta.

Keď na Slovensku zmenila UniCredit Bank svoju prítomnosť z dcérskej spoločnosti na pobočku českej banky, začala NBS dôraznejšie upozorňovať na riziká pobočiek. Zahraničné pobočky pália aj Britov. Británia požaduje, aby neeurópske krajiny už na ostrovoch mali len dcérske firmy, čo znamená nemalé náklady na transformáciu a dodatočný kapitál. Výsledkom však má byť stabilnejší bankový sektor - a menšie dopady pre daňovníka, ktorý by prípadný krach pobočky musel zatiahnuť.

Na slovenskom telekomunikačnom trhu sa v poslednom období najviac hovorilo o aukcii kmitočtov na prevádzkovanie mobilných sietí štvrtej generácie. Ale štvrtý operátor, ktorý z nej vzišiel, nie je – aspoň zatiaľ – najväčším problémom trhových lídrov. Tým je - ako píšeme v článku Telekomy nahmatávajú dno - hľadanie spôsobov, ako sa vysporiadať s plazivou recesiou sektora.

Vážení čitatelia, v aktuálnom TRENDE je aj tento týždeň pre vás ešte oveľa viac užitočných informácií. Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto majú TREND vždy so sebou v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O novej generácii nakupovania, Telekomoch pri dne a prečo vaša budúcnosť bude niebohvieaká

S úctou

Oliver Brunovský