Skupina GGE je možno viac vnímaná ako výrobca elektriny. Čo všetko má v rámci energetiky v portfóliu?
V slovenskej energetike sme najviac vnímaní cez jeden z najväčších paroplynových cyklov u nás, ktorý prevádzkujeme v Považskej Bystrici. Ten patrí k významným poskytovateľom podporných služieb pre prenosovú sústavu, teda pomáha stabilite a bezpečnosti dodávky elektriny na Slovensku.
Ale už dlhé roky patríme k tradičným dodávateľom tepla pre domácnosti a firemných odberateľov v siedmich slovenských mestách. Sme nielen výrobcom energií, ale aj dodávateľom tepla a prostredníctvom nášho obchodníka spoločnosti Elgas aj elektriny a plynu koncovým odberateľom.
Spomínate považskobystrický paroplyn. Ako vidíte budúcnosť tohto zdroja?
Keďže nástup obnoviteľných zdrojov energie ide ruka v ruke s potrebou rýchlych záložných zdrojov, bude prínos považskobystrického paroplynového zdroja pre celú slovenskú energetiku v najbližších rokoch rásť. S tým počíta aj investičná stratégia skupiny GGE, v rámci ktorej sú naplánované investície do jeho rozvoja.
Zároveň prevádzkujeme viaceré menšie zdroje na báze vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚKVET). Práve takéto zdroje môžu v budúcnosti zohrať významnú úlohu v rámci dekarbonizácie, a teda aj zlepšovania udržateľnosti rozvoja nielen na Slovensku. Okrem toho, že dokážu účinne vyrábať ako elektrinu, tak aj teplo, môžu takisto poskytovať niektoré podporné služby.
Veľkou témou nielen v energetike je ESG. Ako ju vnímate ako výrobca energií?
Plnenie kritérií v oblasti ekológie a sociálnej a spoločenskej zodpovednosti (ESG) je jednou z najväčších výziev nielen pre sektor energetiky. V skupine GGE sa intenzívne pripravujeme na spustenie vykazovania udržateľnosti podľa európskych štandardov pre vykazovanie udržateľnosti už budúci rok. Tak ako aj v iných firmách budú mať naše výsledky plnenia kritérií ESG zásadný vplyv napríklad aj na cenu, za ktorú dokážeme financovať rozvoj.
Do začiatku roka zostáva pár mesiacov. Ako ste pripravení na spustenie ESG?
Vďaka aktívnej príprave na vstup kritérií ESG do praxe počas uplynulých rokov sme na to pripravení dobre. Navyše už od svojho vzniku v roku 2011 skupina GGE v rámci dlhodobej stratégie preferovala zdroje na báze VÚKVET, ako aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Takže z pohľadu environmentálnych kritérií bolo znižovanie uhlíkovej stopy v našej DNA už od začiatku. Práve využitie týchto technológií, ako aj obnoviteľných zdrojov energie v rámci centrálneho zásobovania teplom (CZT) je totiž jednou z najlepších ciest, ako dlhodobo významne znižovať uhlíkovú stopu aj za spotrebiteľov energií.
Ako konkrétne môže CZT pomôcť znižovať uhlíkovú stopu?
V prvom rade veľké zdroje vyrábajú teplo s vyššou účinnosťou ako individuálne domové kotolne. V prípade domových zdrojov, najmä v husto zastavaných oblastiach, je aj značne obmedzená možnosť využívania obnoviteľných zdrojov energií. Asi nedáva veľmi zmysel a ani pre kvalitu života obyvateľov sídliska nie je prospešné, ak by sme pri každej bytovke mali zásobník na biomasu.
Takisto vám pri bytovom dome nebude stačiť na komfortné kúrenie a ohrev vody solárny ohrev. Ak sa teda dom odpojí od centrálneho zásobovania na čisto plynový kotol alebo len vymení technicky končiaci existujúci za nový, bude jeho uhlíková stopa vyššia ako v prípade odberu tepla z vysokoúčinného systému centrálneho zásobovania teplom.
Vnímate podporu takéhoto strategického smerovania energetiky aj zo strany štátu?
V tejto chvíli sú aj v legislatíve zadefinované prechodné obdobia, dokedy sa systémy CZT musia stať vysokoúčinnými. To považujeme za logické. A zároveň štát vyčlenil prostriedky, ktoré majú pomôcť firmám s pomerne vysokými investíciami, ktoré si to vyžiada a ktoré by inak, samozrejme, zvyšovali cenu tepla.
Zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom budú podobné kritériá pre udržateľnosť výroby a spotrebu energií plniť individuálne domové kotolne. Z tohto hľadiska ťaháme teda za kratší koniec. Ale som presvedčený, že postupne sa nájde rovnováha aj v rámci povinností.