Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok nariadil armáde, aby zastavila svoje plány útoku na Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole a nariadil blokádu tejto priemyselnej oblasti tak, „aby tadiaľ nemohla preletieť ani mucha".
Viac ako obsah Putinovho rozhovoru s jeho ministrom obrany Sergejom Šojguom však pozornosť verejnosti upútalo video, ktoré na Twitteri zverejnil šéf moskovskej redakcie The Financial Times Max Seddon.
Putin is hailing Russia's "liberation" of Mariupol after his forces completely destroyed during a two-month siege.
— max seddon (@maxseddon) April 21, 2022
He told defense minister Sergei Shoigu to block off the Azovstal metallurgical plant, where the last Ukrainian troops are holed up, "so that a fly can't get in." pic.twitter.com/g2lNd44qXF
Putin zvalený v kresle sa vo videu pravou rukou kŕčovito drží okraja stolčeka a neovládateľne poklepkáva pravou nohou, druhú ruku má schovanú pod stolom, nad čím sa pozastavila aj bývalá britská konzervatívna poslankyňa a autorka Louise Menschová, ktorá už dávnejšie tvrdí, že Putin má Parkinsonovu chorobu, ktorá rýchlo postupuje.
My latest (free): It was first reported in 2020 that Vladimir Putin had Parkinson's. But last month, UK govt sources told me his disease is progressing rapidly - and Putin is paranoid enough to believe his own lies about Ukraine. https://t.co/BCRQzB9haP
— Louise Mensch 🇺🇸🇺🇦 (@LouiseMensch) March 10, 2022
Najnovšie zábery ruského prezidenta nepriamo podporujú špekulácie o jeho zdravotnom stave, na ktoré koncom marca na základe uniknutej odbornej správy poukázal ruský investigatívny server Project Media.
Niekedy až 13 lekárov
V správe sa spomínajú Putinove dlhodobé problémy s chrbtom spájané s jeho pádom z koňa a sú v nej zverejnené aj úradné lekárske záznamy, ktoré naznačujú, že prezident sa čoraz častejšie obklopuje veľkým počtom lekárov. Na ceste do jeho rezidencie v Soči ho niekedy sprevádza až 13 špecialistov.
Obavy z rakoviny
V dokumente sú uvedené aj mená jednotlivých lekárov-špecialistov, ktorí u Putina v jeho rezidencii istý čas pobudli. Je medzi nimi aj Jevgenij Selivanov, ktorý šéfa Kremľa navštívil 35-krát a celkovo s ním strávil 166 hodín. Selivanov je popredný onkológ, ktorý sa špecializuje na karcinóm štítnej žľazy. Práve o tento druh rakoviny sa Putin v nedávnej minulosti intenzívne zaujímal, a to aj verejne.