Počet prípadov koronavírusu sa v oblasti Blízkeho východu stabilizuje, situácia však ostáva kritická. Nákazu novými variantmi hlási 13 krajín. Oznámila to v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AP.
Regionálny riaditeľ WHO pre východné Stredomorie, ktoré zahŕňa väčšinu krajín Blízkeho východu, Ahmad Mandárí na tlačovom brífingu v Káhire uviedol, že aspoň jeden z troch variantov koronavírusu zaznamenalo 13 krajín regiónu. Nešpecifikoval, o ktoré krajiny ide. Všetky tri varianty sú podľa WHO nákazlivejšie. Podľa Mandárího je v regióne takmer šesť miliónov potvrdených prípadov a približne 140-tisíc mŕtvych.
WHO vyzvala na pokračovanie preventívnych opatrení proti vírusu. V 12 krajinách východného Stredomoria bolo zaočkovaných 6,3 milióna ľudí.
Očkovanie proti koronavírusu môže vyvolať predčasný pocit bezpečia, upozorňuje WHO
„Očkovanie je zlomovým bodom v boji proti vírusu, vakcíny samotné však nie sú dostatočné," povedal Mandárí a dodal, že treba dodržiavať sociálny odstup, nosiť masky a udržiavať čistotu.
V nasledujúcich týždňoch by z globálnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je poskytnúť vakcíny rozvojovým krajinám, malo doraziť 37-tisíc vakcín na palestínske územia a 94-tisíc do Tuniska.
Podľa Mandárího sa celkový počet prípadov v regióne stabilizoval napriek zhoršeniu situácie v niektorých krajinách Perzského zálivu a v Libanone.
V posledných týždňoch bol Libanon jednou z najpostihnutejších krajín regiónu, uprostred lockdownu sa nemocnice dostali na hranice svojich možností. Očkovanie sa v krajine začalo v nedeľu. Šesťmiliónový národ vrátane milióna sýrskych utečencov potvrdil takmer 340-tisíc prípadov.
Vo východnom Stredomorí ostáva Irán krajinou s najvyšším počtom potvrdených prípadov, ide približne o 1,5 milióna osôb.