Presnú podobu nových sankcií má Brusel rozoslať členským štátom v stredu. Ich utorkový nástrel počíta aj s rozširovaním zoznamu ľudí a firiem, ktorým bude zmrazený majetok alebo zakázaný vstup na územie Európskej únie.
Rozšíriť by sa mal aj zákaz vývozu tovaru dvojakého použitia, teda takého, ktorý môže byť použitý v civilnom aj zbrojárskom sektore. Sankcie by sa mohli rozšíriť aj v prípade technológií na ťažbu ropy a plynu, keď by po novom mohla Európska únia zakázať poskytovanie technických služieb k už existujúcim projektom v Rusku.
Český rozhlas zas informoval, že Európska komisia v utorkovom dokumente odporúča členským štátom zvážiť pozastavenie členstva Ruska v niektorých medzinárodných športových organizáciách. Rusko by sa tak nemohlo zúčastniť napríklad majstrovstiev sveta vo futbale alebo súťaží, ktoré usporadúva UEFA, ako je napríklad Liga majstrov alebo kvalifikácie na majstrovstvá Európy.
Vlády členských štátov Európskej únie rozhodnú o podobe nových sankcií proti Rusku do piatku. Agentúra Reuters o tom informovala s odvolaním sa na taliansku ministerku zahraničných vecí Federicu Mogheriniovú, ktorú lídri Európskej únie cez víkend zvolili za novú šéfku európskej diplomacie. Sprísnené sankcie sa podľa F. Mogheriniová zamerajú na obranný priemysel, finančný sektor a technológie s dvojitým využitím v civilnom aj vojenskom priemysle.
Utorkový nástrel sankcií je už aj na Úrade vlády, potvrdzuje hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová. „Analyzujeme, či a do akej miery poškodia Slovenskú republiku. V stredu sa nimi bude zaoberať mimoriadne zvolaná tripartita, ako aj vláda na svojom pravidelnom zasadnutí,“ dodala.
Fico: Sankcie môžeme vetovať
Členské vlády Európskej únie na mimoriadnom víkendovom samite odobrili prípravu ďalšieho kola sankcií proti Rusku, Európska komisia dostala týždeň na ich prípravu.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) po samite vyhlásil, že sankcie proti Rusku nikam nevedú a nesúhlasí s nimi. „Oficiálne som na zasadnutí povedal, že ak budú predložené ďalšie sankcie, v mene slovenskej vlády si vyhradzujem právo odmietnuť niektoré [z nich], ktoré by poškodzovali národné záujmy,“ povedal R. Fico. Rovnako sa doma vyjadril aj český ministerský predseda Bohuslav Sobotka.
Prvotné sankcie prijala Európska únia pre odtrhnutie ukrajinského Krymu Ruskom, zmrazila vtedy majetok asi stovke osôb a niekoľkých firiem. Podnikateľom a ľuďom blízkym Moskve tiež zakázala vstup na svoje územie
Po zostrelení malajzijského lietadla MH17 prijala európska dvadsaťosmička prvé kolo ekonomických sankcií proti Rusku. Tento „balíček“ mal obmedziť prístup ruských spoločností na európske finančné trhy či vývoz európskych technológií na ťažbu ropy a zemného plynu. Rusko reagovalo odvetou v podobe zákazu dovozu potravín zo štátov EÚ a USA.
Prečítajte si aj analýzu TRENDU prvých protiruských sankcií:
Sankcie? Ostalo povolené takmer všetko
Nie, doterajšie sankcie proti Rusku nesťažili jeho kľúčovým firmám biznis ani prístup k peniazom