To Slovensku v budúcnosti umožní, aby si v prípade potreby mohlo dovážať aj skvapalnený plyn z poľského terminálu Świnoujście na pobreží Baltského mora.
O prepojení poľského a slovenského tranzitného plynovodu obaja stredoeurópski susedia rokujú už dlhšie, no práve teraz je už na svete konkrétnejší projekt. Podľa neho má slovenská časť plynovodu stáť vyše sto miliónov eur.
Prepojovací plynovod spojí poľský plynovodný uzol Strachocina aj s jeho podzemnými zásobníkmi so slovenskou plynovodnou kompresorovou stanicou pri Veľkých Kapušanoch.
Nový plynovod s celkovou dĺžkou zhruba 170 kilometrov pretne štátnu hranicu medzi oboma krajinami v Lupkovskom priesmyku neďaleko Medzilaboriec.
Slovenský úsek plynovodu zatiaľ Eustream trasuje vo svojom projekte v troch rôznych alternatívach od 106 až do 117 kilometrov. Celkovo tento nový plynovod bude prechádzať katastrami až 75 východoslovenských obcí.
Projekt Eustreamu ráta s tým, že výstavba nového prepojenia slovenskej a poľskej tranzitnej sústavy prebehne v rokoch 2018 a 2019. Do prevádzky by malo byť prepojenie uvedené v roku 2020.
Poľsko-slovenské plynovodné prepojenie je vôbec najväčším projektom rozvoja domácej plynovodnej siete najbližšieho desaťročia. A toto prepojenie je aj súčasťou širších energetických plánov Európskej únie.
V súčasnosti je transport plynu cez úniu nastavený hlavne v smere z východu na západ, dominuje teda trasovanie smerom z Ruska. Naopak v regióne strednej Európy, ktoré je Rusku najbližšie, úplne chýba ucelené plynovodné prepojenie v smere sever–juh z Poľska cez Česko, Slovensko a Maďarsko do Chorvátska.
Práve poľsko-slovenský prepojovací plynovod vytvorí ďalší kľúčový prvok severo–južného prepojenia plynárenských sústav stredoeurópskych krajín, ktoré umožní prepravu plynu od Baltského mora až po terminál na skvapalnený zemný plyn na pobreží Jadranského mora na chorvátskom ostrove Krk.