V Saudskej Arábii došlo po dvojročnej prestávke k poprave 12 ľudí v priebehu desiatich dní, podľa denníka The Telegraph to vyplynulo z údajov organizácie pre ľudské práva Reprieve.
Séria popráv – zväčša formou sťatia hlavy mečom – svedčí o tom, že krajina má našliapnuté k smutnému rekordu v počte popráv a to aj napriek sľubom korunného princa Muhammada bin Salmána, ktorý chcel využívanie tohto typu trestu obmedziť.
Všetci popravení muži boli odsúdení na smrť po tom, čo ich miestne úrady zatkli za nenásilne zločiny súvisiace s drogami. Traja boli pôvodom z Pakistanu, štyria zo Sýrie, dvaja z Jordánska a traja priamo zo Saudskej Arábie.
Celkovo bolo teda tento rok v krajine popravených 132 osôb, čo je viac než v rokoch 2020 a 2021 dokopy.
Chvíľu im to vydržalo
Korunný princ v roku 2018 oznámil, že jeho administratíva sa snaží „minimalizovať“ trest smrti iba na prípady, kde boli osoby uznané vinnými z vraždy či zo zabitia.
V roku 2020 bolo možné badať náznaky toho, že sa situácia v oblasti nenásilných trestných činov zlepšila, k čomu prispela aj skutočnosť, že Saudská Arábia navrhla zmenu zákona s cieľom ukončiť trest smrti za drogové či iné nenásilné trestné činy. Impulzom jej bola vražda novinára z denníka Washington Post Džamála Chášukdžího.
Začiatkom tohto roka však došlo k poprave 81 osôb, pričom ich tresty sa týkali rôznych zločinov vrátane vraždy, ozbrojenej lúpeže, pašovania zbraní či trestných činov súvisiacich s „terorizmom“.
Riaditeľka organizácie Reprieve Maya Foaová pripomína, že korunný princ opakovane prízvukoval svoju víziu pokroku. Zaviazal sa znížiť počet popráv a ukončiť trest smrti za drogové trestné činy. Foaová však dodáva, že ako sa tento krvavý rok pomaly blíži k svojmu koncu, tak saudskoarabské úrady znovu začali vykonávať popravy ľudí obvinených z drogových zločinov – tajne a vo veľkom.
Biden terčom kritiky
Na pranier sa dostal aj americký prezident Joe Biden, ktorého jedna z organizácií obvinila z toho, že korunného princa v súvislosti s Chašukdžího vraždou kryje. Americká vláda totiž minulý týždeň odporučila, aby mal saudskoarabský korunný princ v súvislosti s Chášukdžího vraždou trestnoprávnu imunitu.
K poslednej poprave podľa Foaovej došlo iba deň po tomto rozhodnutí. „Znovu ide o dôkaz, že keď medzinárodní partneri Saudskej Arábie naznačia, že režim môže beztrestne zabíjať, tak korunný princ so svojimi podriadenými tento odkaz pochopia – a budú sa ním riadiť,“ dodala.