Pravdepodobná nová slovenská vládna koalícia, ktorá vznikne z víkendových volieb, zvýši zrejme rôzne sociálne platby občanom, čo v budúcnosti prinesie zhoršenie stavu tamojších verejných financií.
Zhodli sa na tom analytici. Vplyv na českú ekonomiku nebude podľa nich významný v akomkoľvek scenári povolebného vývoja.
Ako by sa zachovali jednotlivé koalície
Pravdepodobnejší variant ľavicovej vlády pod taktovkou hnutia Smer-SD a Hlas-SD naznačuje, že sa bude klásť väčší dôraz na sociálne aspekty a náklady konsolidácie znášajú viac firmy a skupiny obyvateľov s vyššími príjmami, doplnil analytik Generali Investments Martin Pohl.
Ak nová vláda rozpočtovú konsolidáciu odmietne, potom Slovensku podľa neho hrozí zníženie ratingu, rast dlhu a nárast nákladov na obsluhu dlhu.
Koalícia sformovaná na základe spolupráce Smer-SD a Hlas-SD doplnenej o SNS alebo KDH budú v ekonomickej oblasti skôr protekcionistické a populistické, myslí si analytik bratislavskej pobočky UniCredit Ľubomír Koršňák. Miera transferov do ekonomiky zostane podľa neho vysoká.
Konsolidačné úsilie bude najskôr len na úrovni zákonných nevyhnutností vyplývajúcich z dlhovej brzdy, výdavkových limitov a pravidiel EÚ. Krátkodobo môže nižšie konsolidačné úsilie znamenať menšie škrty v ekonomike zo strany vlády a teda podporu ekonomického rastu. „Už v strednodobom horizonte päť až desiatich rokov by ale takáto rozpočtová politika mohla viesť k problémom s financovaním štátneho dlhu aj výraznému priškrteniu ekonomického rastu,“ podotkol.
Česko nečaká problémy
Pohl pripomenul, že Slovensko síce patrí s desaťpercentným podielom na vývoze medzi českých hlavných obchodných partnerov, ale z väčšej časti ide o medziprodukty určené na ďalšie spracovanie.
„Vplyv výkyvov slovenského domáceho dopytu na nás je tak veľmi obmedzený. Pre nás aj pre Slovensko je rozhodujúci osud automobilového priemyslu, ktorý závisí od elektromobility a dopytu po automobiloch na európskom trhu. Tu bohužiaľ rovnako ako Slovensko ťaháme za kratší koniec povrazu,“ poznamenal.