3. Škótsko

Pri plebiscite v roku 2014 sa pre samostatnosť Škótska vyslovilo len 45 percent voličov, čo na odtrhnutie od Veľkej Británie nestačilo. Po vlaňajšom júnovom referende o brexite však separatistické nálady v Škótsku opäť zosilneli.

Väčšina Škótov totižto hlasovala za zotrvanie Británie v EÚ, naopak, väčšina Anglicka a Walesu bola za odchod. Nedávne vyhlásenie britskej premiérky Theresy Mayovej o „tvrdom“ brexite ich odhodlanie len viac vystupňovalo. Podľa Nicoly Sturgeonovej, škótskej regionálnej premiérky, musí mať Škótsko možnosť opustiť Britániu, ak Londýnu nevyjdú jeho obchodné plány s EÚ po brexite.

N. Sturgeonová, ktorá stojí na čele škótskej vlády a ktorá sa usiluje o odtrhnutie od Británie, sa svetovým agentúram posťažovala, že aj po predložení viacerých návrhov zohľadňujúcich škótsky postoj k EÚ po brexite ich Londýn ignoruje.

„Nemožno britskej vláde dovoliť, aby nás odviedla preč z EÚ a z jednotného trhu bez ohľadu na dopady pre našu ekonomiku, zamestnanosť, životnú úroveň a našu povesť ako otvorenej a tolerantnej krajiny bez toho, aby si Škótsko mohlo vybrať medzi touto a inou budúcnosťou,“ vyhlásila a naznačila tak možné opakovanie referenda o zotrvaní v Británii.

Nová svetová mapa? 8 regiónov, ktoré majú k samostatnosti najbližšie

Škótsko Zdroj: SITA / AP