Vedci z Oxfordského internetového inštitútu (OII) analyzovali údaje vyše dvoch miliónov používateľov internetu vo veku od 15 do 89 rokov zo 168 krajín. Počas štúdie sa im nepodarilo nájsť žiadny nezvratný dôkaz o tom, že za celkové zhoršenie psychického zdravia dnešných ľudí môžu online aktivity, akými sú prezeranie sociálnych sietí či hranie hier. Závery vedcov sú teda v rozpore s prevládajúcim názorom, že mobilné aplikácie môžu vyvolávať depresiu a úzkostné stavy, píšu The Financial Times.

Profesor Andrew Przybylski z OII dodal, že im chýbali údaje potrebné na stanovenie príčinného vzťahu. Ak aplikácie naozaj škodia duševnému zdraviu, tak údajmi o používateľoch, ktoré by to mohli dokázať, disponujú iba spoločnosti, ktoré ich vytvárajú. „Naše najlepšie dostupné dáta naznačujú, že z celosvetového hľadiska medzi týmito faktormi neexistuje žiadny vzťah,“ dodal Przybylski.

Hoci vedci u mladších ľudí objavili „niekoľko dôkazov“ o súvislosti medzi problémami s duševným zdravím a používaním zariadení, boli iba malého rozsahu. Správa OII kontrastuje s čoraz väčším počtom štúdií, ktoré rastúcu mieru úzkosti a depresie, a to najmä u tínedžeriek, pripisujú úsvitu éry smartfónov z roku 2010. Štúdie naznačujú, že pre duševné zdravie človeka je prospešné, ak na sociálnych sieťach trávi menej času. Naopak, väčšiemu riziku poškodenia sú vystavení tí, ktorí sa v online priestore zdržujú najviac.

Ďalšie dôležité správy

Lekári,doktori,vedci,mozog,umelá inteligencia,počítač,CT,CT scan,CT sken,MRI,sken,zdravotníctvo,rakovina,rakovina mozgu
Neprehliadnite

Americký startup chce depresiu liečiť implantátmi v hlave. Za sebou má už dva úspešné testy