Rakúska spoločnosť OMV uzavrela dohodu na dodávke plynu z rumunského projektu Neptun Deep nemeckému Uniperu. Tento päťročný kontrakt na 15 terawatthodín zemného plynu sa má začať v roku 2027 a predstavuje dôležitý krok v snahách Európy znížiť závislosť od ruského plynu, informovala agentúra Reuters.

Informácie o projekte Neptun Deep, ktorý sa nachádza v čiernomorských vodách Rumunska, boli prvýkrát zverejnené v roku 2012. Obsahuje odhadovaných 100 miliárd kubických metrov plynu možného vyťažiť. Ide o jeden z najvýznamnejších zdrojov zemného plynu v Európskej únii.

Táto dohoda medzi OMV a nemeckým Uniperom je prvou konkrétnou zmluvou, ktorá podporuje dlhodobo očakávaný hlbokomorský projekt. Po jeho spustení sa Rumunsko stane najväčším producentom zemného plynu v EÚ a po prvýkrát čistým vývozcom plynu.

Aerial,Panoramic,Cityscape,View,On,The,Old,Town,Of,Zurich
Neprehliadnite

Nemčina sa zíde. Trojica najlepších miest pre rozbeh podnikania v Európe má spoločný jazyk

Projekt bol schválený v roku 2023 a od roku 2027 má fungovať po dobu približne 10 rokov, čo takmer zdvojnásobí súčasnú produkciu plynu v Rumunsku. Podľa rumunského zákona má vláda predkupné právo na plyn z projektu, čo znamená, že môže prioritne rozhodnúť o jeho použití pre domáce potreby, než sa začne vyvážať.

Táto dohoda prichádza v čase, keď Európa hľadá nové zdroje energie po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu cez Ukrajinu v decembri 2024. Významné rezervy čiernomorského plynu v Rumunsku ponúkajú obrovský potenciál na diverzifikáciu dodávok v regióne.

Vojna na Ukrajine a prerušenie dodávok ruského plynu výrazne zmenili energetickú mapu Európy. OMV Petrom a ďalší producenti v regióne sa teraz zameriavajú na objavovanie ďalších zdrojov v čiernomorskom regióne, ktoré by mohli dlhodobo posilniť energetickú bezpečnosť EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Plyn
Neprehliadnite

Ukrajina stopla tranzit ruského plynu. Najviac ohrozené sú tri európske krajiny