Pacienti s chronickými bolesťami zápästia, poúrazovou artrózou či deštrukciou zápästia pri reumatoidnej artritíde majú jedinečnú možnosť zbaviť sa ťažkostí a zachovať plnú hybnosť. Ortopédi v Nemocnici AGEL Košice-Šaca predstavili novinku – umelý kĺb zápästia, ktorý vďaka špeciálnej operačnej metóde zmierňuje bolesti, pričom pacienti si zachovávajú plný rozsah pohybu v zápästí. Unikátnosť tejto operácie spočíva v tom, že ide o prvú takúto endoprotézu registrovanú na Slovensku.
„Princíp operácie je veľmi podobný ako pri iných umelých kĺboch. Počas zákroku sa vykoná rez na zadnej strane zápästia, otvorí sa kĺbne púzdro, odstránia sa poškodené kĺbne plochy a osadí sa implantát,“ uviedol Tomáš Ševčík, primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Prvé dve operácie vykonali 3. júna, a obe pacientky už obnovili pohyblivosť svojich zápästí bez bolestí. Špecifikom tejto endoprotézy sú titánové komponenty so špeciálnym nástrekom pre lepšie vrastenie do kosti.
„Aktuálne sme jedinou klinikou na Slovensku, ktorá môže tento typ operácie realizovať. Avšak, predpokladáme, že časom pribudne ešte jedno pracovisko. Je to podmienené firmou, ktorá tieto implantáty vyrába. Ide o švédsku spoločnosť, ktorá podmieňuje realizáciu operácie daným lekárom až po absolvovaní špeciálneho operačného kadaverózneho kurzu v jej centrále v Linkopingu,“ dodal Ševčík. Nová metóda prináša pacientom výhody v podobe zlepšenia rozsahu pohybu, bezbolestného pohybu v zápästí a zachovanie svalovej sily v ruke.
Pooperačná rekonvalescencia trvá približne tri mesiace, pričom pacienti majú po operácii zápästie šesť týždňov v sadrovej dlahe a následne podstúpia rehabilitačnú liečbu. Operácia je plne hradená z verejného zdravotného poistenia a je indikovaná pre pacientov s chronickými bolesťami zápästia a degeneratívnymi zmenami. Najčastejšie ide teda o pacientov s poúrazovou artrózou zápästia a pacientov s deštrukciou zápästia pri reumatoidnej artritíde. Predpokladá sa, že na klinike sa ročne uskutoční 15 až 20 takýchto operácií.