Vznikla Kompostovacia asociácia Slovensko - KOMPAS, ktorá má za cieľ združovať výrobcov kompostu a spracovateľov biologicky rozložiteľného odpadu a materiálov, zastupovať ich záujmy a vytvoriť im podnetný priestor na zdieľanie skúseností a príkladov dobrej praxe.

Asociácia sa taktiež zameria na zvyšovanie povedomia o význame kompostu medzi poľnohospodármi a verejnosťou.

„Viac ako 50 percent pôdy Slovenska je ohrozených eróziou, čím prichádzame nielen o pôdu, ale aj o významné množstvá vody, ktoré by mohla pôda zadržať. Kvalitným kompostom máme šancu tento stav zvrátiť. Ten má totiž pozitívny dopad na schopnosť pôdy zadržiavať vodu, sekvestrovať atmosferický uhlík a podporiť biodiverzitu v prírode," uviedla jedna zo zakladateliek asociácie a odborníčka na pôdny mikrobióm Lucia Baľak.

Kolarik ďalej informovala, že kapacity na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu kompostovaním na Slovensku nie sú dostatočné a v dôsledku použitia nesprávnych postupov je výsledkom jeho spracovania nekvalitný kompost.

„Musíme sa na kompostárne začať pozerať ako na zariadenia, ktorých prvoradou úlohou je výroba kvalitných kompostov. Len pomocou nich vieme maximalizovať benefity kompostov pre životné prostredie a zabezpečiť dlhodobý záujem o komposty," dodal predseda asociácie Branislav Moňok.

Ďalšie dôležité správy

Zrekonštruovaná spaľovňa odpadov
Neprehliadnite

Slovnaft postaví centrum na energetické zhodnotenie odpadu. Spracuje aj priemyselné skládky