Väčšina pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou nepozná presnú príčinu ochorenia. Vedci z barcelonského inštitútu pre výskum Alzheimerovej choroby preto navrhujú novú klasifikáciu, podľa ktorej by geneticky spôsobenou formou ochorenia trpela až pätina pacientov, píšu New York Times.

Nové označenie by mohlo prispieť k rozvoju účinnejších spôsobov liečby vrátane génovej terapie. Státisíce pacientov by sa dokonca o diagnóze dozvedelo predtým, než sa u nich prejavia prvé známky úpadku kognitívnych schopností, hoci v súčasnosti pre ľudí v tomto štádiu neexistujú žiadne liečby. Podľa novej klasifikácie by sa táto forma Alzheimerovej choroby stala jednou z najrozšírenejších genetických porúch na svete.

Nový prístup sa týka génového variantu APOE4. Zdedenie jednej kópie zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Ľudia s dvoma kópiami, ktoré zdedili od každého z rodičov, majú výrazne vyššie riziko rozvoja. Autori novej štúdie zverejnenej v časopise Nature Medicine tvrdia, že dve kópie APOE4 by sa po novom mali považovať za príčinu Alzheimerovej choroby, a nie iba za rizikový faktor. Ľudia s dvoma kópiami, takzvaní APOE4 homozýgoti, tvoria dve až tri percentá celkovej populácie. Podľa odborníkov ale zodpovedajú za zhruba 15 až 20 percent pacientov trpiacich demenciou Alzheimerovho typu.

Ďalšie dôležité správy

Nový liek na Alzheimerovu chorobu schválili v USA.
Neprehliadnite

Stravou proti Alzheimerovej chorobe. Riziko pomôžu znížiť štyri skupiny potravín