Moci v Čínskej ľudovej republike sa ujíma nová, v poradí už piata generácia vodcov na čele so Si Ťin-pchingom. Ten v marci vystrieda v prezidentskej funkcii odchádzajúcu hlavu štátu Chu Ťin-tchaa. Rozdelenie najvyšších postov potvrdil novembrový 18. zjazd Komunistickej strany Číny, ktorý na čelo vyniesol aj konzervatívcov verných bývalému diktátorovi Ťiang Ce-minovi. Experti napriek tomu volajú po rýchlych reformách – ekonomických aj politických.
Búrlivý rok plný stabilizácie
Na miliardu a štvrť Číňanov pozerá zo všetkých strán ich nový vládca. Fotografie 59-ročného generálneho tajomníka komunistickej strany a budúceho prezidenta Si Ťin-pchinga striedajú odchádzajúcu hlavu štátu Chu Ťin-tchaa, ktorý po desiatich rokoch vládnutia zanecháva „harmonickú spoločnosť“ v hlbokej kríze. Všadeprítomná korupcia, sociálne nepokoje, úbytok pracovných miest, spomaľujúca sa ekonomika postavená na exporte, teda čoraz závislejšia od situácie vo svete, pokračujúci odlev zahraničných podnikov do krajín s nižšími nákladmi, do Indonézie, Vietnamu či Bangladéša. Na nové vedenie čaká riešenie mnohých problémov.
Si Ťin-pching sa spolu s budúcim premiérom Li Kche-čchiangom a ďalšími piatimi členmi najmocnejšieho orgánu v krajine, stáleho výboru politbyra, zameria, aspoň v prvých mesiacoch vládnutia, na upevnenie vlastných mocenských pozícií a zabezpečenie politickej stability. Nedá sa očakávať nejaké uvoľnenie, pokiaľ ide o cenzúru či kontrolu osôb, napriek tomu nie je vylúčené, že režim vďaka pokračujúcemu medzinárodnému tlaku predčasne prepustí nositeľa Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poa odsúdeného na jedenásť rokov väzenia za údajné rozvracanie republiky a jeho následné vyhostenie do Spojených štátov.
Pomaly sa však zadrháva čínsky hospodársky stroj a objavujú sa už odhady, že v roku 2013 klesne rast druhej najväčšej ekonomiky sveta aj pod sedem percent. Vážne problémy sú spojené s realitnou bublinou, pre ktorú plynie menej peňazí aj do mestských a provinčných pokladníc. Naopak, dá sa očakávať pokračujúci odlev finančných prostriedkov von z Číny, či už ide o zarobené peniaze čínskych boháčov alebo o milióny úplatných funkcionárov. Pre piatu generáciu vodcov však v prípade ekonomických ťažkostí nie je nič jednoduchšie, než vinu zvaliť na predchádzajúcu garnitúru. K čiastkovým reformám však Si Ťin-pching nakoniec bude musieť pristúpiť, či už v bankovom sektore alebo orientáciou ekonomiky smerom dovnútra. Made in China tak začne nahrádzať Made for China.
Pod zástavou nacionalizmu
Celkom určite sa však nezmení represívna politika komunistického vedenia voči menšinám, najmä Tibeťanom. Naďalej tak bude pokračovať vlna sebaupaľovania budhistických mníchov a ďalších Tibeťanov, ktorí sa týmto zúfalým činom snažia upútať medzinárodnú pozornosť a upozorniť na to, čo sa v ich krajine deje. Ako živé pochodne preto odkazujú svetu: „Ďalej už jednoducho nemôžeme.“ A za pravdu im dala aj vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová. Peking však jej kritiku ostro odmietol a odkázal všetkým vrátane medzinárodného spoločenstva, aby sa nemiešali do vnútorných záležitostí Číny.
Ostro bude Čína vystupovať aj voči susedom v ázijsko-pacifickom regióne pri riešení územných sporov vo Východočínskom aj Juhočínskom mori, kde si ostrovy bohaté na strategické suroviny nárokujú aj Japonsko, Vietnam či Filipíny. Čoraz hlasnejšie sa ozývajú jastrabi v čínskych ozbrojených silách. Napríklad generálmajor Luo Jüan presadzuje ráznejšie akcie voči Tokiu, Hanoju či Manile. Druhá najväčšia armáda sveta bude preto plne pripravená nasadiť svoju lietadlovú loď či neviditeľné stíhačky J-20, teda dostatočne odstrašujúce prostriedky. V tejto súvislosti sa zároveň dajú čakať ostré slovné konflikty medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktoré sa v rámci zahraničnej politiky čoraz viac sústreďujú práve na východnú Áziu. Peking však bude zároveň pokračovať v orientácii na Strednú Áziu, odkiaľ získava také potrebné suroviny vrátane zemného plynu a ropy. A z rovnakého dôvodu ešte zintenzívni investície do afrických krajín, ktoré práve pre Čínu zažívajú novú kolonizáciu.
Autor je zahraničnopolitický redaktor Českého rozhlasu.
Článok vyšiel v samostatnej prílohe Slovensko a svet 2013, ktorá bola súčasťou vydania TRENDU 47/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu
Ilustračné foto - ISIFA