Nová britská vláda po štvrtkovom drvivom víťazstve labouristov v parlamentných voľbách pokračuje v predstavovaní svojich plánov s cieľom podporiť ekonomický rast. Premiér Keir Starmer vyhlásil, že chce „lepšiu“ obchodnú dohodu s Európskou úniou, informovala agentúra Reuters. Nová ministerka financií zase plánuje urýchliť výstavbu bytov či veterných elektrární.
Keir Starmer sa k partnerstvu s EÚ vyjadril pri návšteve Severného Írska, ktorého ekonomické väzby na zvyšok Spojeného kráľovstva ohrozil odchod krajiny z európskeho bloku. Británia pod vedením Konzervatívnej strany pri brexite opustila jednotný trh EÚ, aby mohla sama regulovať britský trh.
Posilnenie pobrexitových vzťahov
Labouristi pred voľbami sľubovali, že budú usilovať o bližšie partnerstvo s Úniou, a Keir Starmer tento cieľ zopakoval. „Myslíme si, že môžeme dostať lepšiu dohodu, než nepodarenú dohodu, s ktorou prišiel Boris Johnson,“ povedal nový premiér v odkaze na jedného zo svojich konzervatívnych predchodcov.
Labouristi neavizovali zásadné zmeny v súvislosti s nastavením obchodných vzťahov alebo voľného pohybu osôb z EÚ, zatiaľ hovoria o širokom bezpečnostnom pakte s Úniou. Nová vláda podľa denníka The Guardian oznámila, že chce posilniť spoluprácu v obrane, v energetike, v boji s nelegálnou migráciou aj v klimatickej politike.
Britský minister zahraničia David Lammy by o veci mohol rokovať na zasadnutí v októbri, na ktoré ho Brusel pozval. Z Írska medzitým prišla reakcia, že EÚ je pripravená rokovať s Londýnom o zmene pobrexitových vzťahov.
Nová vláda má pred sebou zložité výzvy
Labouristi sa po 14 rokoch v opozícii cez víkend chopili moci po tom, čo im voliči odovzdali takmer dvojtretinovú väčšinu v dolnej komore britského parlamentu. Nová vláda má pred sebou zložité výzvy, pretože Britániu preberá po sérii kríz, ktoré spoločne s politikou konzervatívcov zanechali verejné služby s nedostatočnými financiami a mnohých voličov s pocitom, že krajina je v havarijnom stave. Ako svoju hlavnú prioritu labouristi vytýčili naštartovanie ekonomického rastu po rokoch stagnujúcej životnej úrovne.
Pomôcť tomu majú aj zmeny v systéme stavebných povolení, ktoré predstavila ministerka financií Rachel Reevesová. Najmä oznámila, že vláda obnoví povinnosť lokálnych zastupiteľstiev dodržiavať ciele týkajúce sa výstavby nových domov, ktoré konzervatívci predtým umožnili za istých podmienok obchádzať. Takisto zrušila „absurdné“ obmedzenia výstavby veterných elektrární, ktoré zástancovia využívania obnoviteľných zdrojov označovali za zákaz nových elektrární na pevnine.
„Nepoddáme sa statusu quo, ktorý na existenciu zložitých rozhodnutí reaguje tým, že vždy povie nie, a odsúva národné záujmy za iné priority,“ vyhlásila Rachel Reevesová, ktorá je prvou ženou v čele britského ministerstva financií.