Podľa denníka The Guardian sa to konštatuje v zatiaľ nepublikovanej a nerecenzovanej štúdii výskumníkov z London Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM).

Analýza viac ako 5349 genómov koronavírusu SARS CoV-2 zo 62 krajín ukázala, že zatiaľ čo vírus samotný je pomerne stabilný, niektoré kmene zmutovali, čo je prirodzené. Dve genetické zmeny sa však týkajú glykoproteínového hrotu, ktorý vírus používa na infikovanie ľudských buniek.

KK1 Brusel - Žena používa Android smartfón v Bruseli 20. apríla 2016. Európska únia (EÚ) rozširuje svoj boj s Googlom. Obviňuje americký koncern, že deformuje globálny trh s mobilnými aplikáciami, keď neoprávnene zabezpečuje, že operačný systém Android zvýhodňuje aplikácie od Googlu. FOTO TASR/AP
A woman uses an Android smartphone in Brussels on Wednesday April 20, 2016. The European Union is broadening its battle with Google, alleging that the technology giant rigs the global market for mobile
Neprehliadnite

Poprskaná bankovka či minca je ideálnym transportérom vírusov

Vedci z LSHTM zdôrazňujú, že nie je jasné, ako mutácie ovplyvňujú vírus, ale keďže zmeny vznikli nezávisle od seba v rôznych krajinách, môžu pomôcť ľahšiemu šíreniu vírusu.

„Presne na to musíme dávať pozor,“ cituje Guardian profesora Martina Hibberda, hlavného autora štúdie. „Vyvíjajú sa vakcíny a iné terapie proti tomuto proteínu, pretože sa zdá byť veľmi dobrým cieľom. Musíme na to dávať pozor a ubezpečiť sa, že tieto mutácie neznehodnocujú tieto postupy,“ dodal Hibberd.

Doterajšie štúdie včas odhalili, že tvar jeho glykoproteínového hrotu mu umožnil efektívnejšie sa viazať na ľudské bunky ako príbuzný vírus, ktorý v roku 2002 vyvolal prepuknutie choroby SARS. Tento rozdiel zrejme pomohol novému koronavírusu infikovať viac ľudí a rýchlo sa rozšíriť po svete.

Vedci identifikovali dve veľké skupiny koronavírusu, ktoré sa momentálne šíria po celom svete. Jedna z dvoch mutácií glykoproteínového hrotu bola nájdená v 788 kmeňoch vírusu, druhá bola prítomná iba v 32.