Nápad, aby zmluvy o prevodoch nehnuteľností mohli spisovať takmer výhradne iba notári a advokáti, neprešiel v parlamente minulú jeseň. No už vtedy bolo zrejmé, že ich snaha prilepšiť si realitným biznisom neutíchne. Bližšie k zaujímavým peniazom ich posúva návrh novely zákonov týkajúcich sa prevodov nehnuteľností z konca roka 2008.

Návrh ministerstva spravodlivosti tentoraz počíta s tým, že si ľudia budú môcť zmluvu o predaji domu či bytu naďalej písať aj sami. Lenže budú znevýhodnení: ak na zmluve nebude pečiatka notára alebo advokáta, nebude sa môcť využiť navrhovaná výhoda expresného zápisu na katastri. Namiesto monopolu na zmluvy tak právnici dostanú náhradné privilégium. Vyjadrenia zástupcov komôr i ministerstva spravodlivosti navyše dávajú tušiť, že idea monopolu nie je do budúcnosti úplne zavrhnutá.

Rýchlejšie

Dosiaľ si cestu k notárovi alebo k advokátovi pri obchode s nehnuteľnosťou nachádzal len zlomok kupujúcich a predávajúcich. Podľa údajov ministerstva spravodlivosti sa členovia komôr podieľali v roku 2007 na zhruba 15 percentách takýchto zmlúv.

Notári to s monopolom ešte neprehrali

Prísľub rýchleho zápisu na list vlastníctva by ich štatistiku mohol zlepšiť. V prípade jednoduchých prevodov by mal kataster advokátom alebo notárom overenú zmluvu vybaviť do troch dní. V súčasnosti má kataster mesačnú lehotu, za príplatok zavkladuje do 15 dní.

Zrýchlený vklad súvisí s nanovo upravenou zodpovednosťou notárov a advokátov za prípadné škody, vďaka ktorej budú môcť katastre nimi overené zmluvy kontrolovať menej. Členovia komôr by sa napríklad nemohli zbaviť zodpovednosti, ak pri obchode niekto vystupoval pod falošnou identitou.

No výsadné postavenie komôr by sa mohlo spolu s novým určením zodpovednosti prejaviť v tlaku na zvyšovanie ich odmien. Možno totiž očakávať, že za extra robotu pri overovaní totožnosti klientov si právnik bude chcieť nechať extra zaplatiť. Vedenie oboch komôr napriek tomu TRENDU deklarovalo, že k zvýšeniu cien by dôjsť nemalo.

Prednosti na katastri sa domáhajú aj realitné kancelárie. „Je to diskriminácia našej stavovskej organizácie,“ posťažoval sa šéf Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS) Ľubomír Kardoš. Argumentoval, že aj realitky ponúkajú klientom garancie v podobe ručenia vlastným majetkom a poistením.

Kancelárie majú podľa Ľ. Kardoša navyše najlepšie skúsenosti s realitnými zmluvami. Poukázal napríklad na advokátov, ktorí sa sústreďujú trebárs na trestné právo, no novela im i tak dáva na katastri prednosť pred ľuďmi, ktorí sa realitným zmluvám venujú denne.

Pravda, realitné kancelárie sa pri pripravovaní zmlúv klientom pohybujú na hrane zákona. Poskytovanie právnych služieb tretím osobám, teda nielen vlastnému zamestnávateľovi, je už výlučnou záležitosťou právnických komôr. Zmluvy pre realitné kancelárie pritom neraz spisujú právnici, ktorí nie sú členmi komory. V horšom prípade nemajú ani právnické vzdelanie.

Vytrvalci

Lobing právnikov za získanie monopolu na zmluvy priznaním prednostného postavenia na katastroch pravdepodobne neustane. „Vedenie [notárskej] komory to určite bude riešiť stále. Majú málo roboty, tak budú mať stále snahu nejakú si zabezpečiť,“ odhadol Ľ. Kardoš. „Postoj našej komory k otázke prevodov nehnuteľností je nemenný,“ potvrdil notársky prezident Miroslav Ďuriš.

Zavedenie monopolu do budúcnosti pritom nevylučuje ani samotné ministerstvo spravodlivosti. „Prax časom ukáže, do akej miery je udržateľné zachovanie inej formy právneho úkonu ako notárskej zápisnice,“ uvádza sa v dôvodovej správe novely, ktorá by v prípade schválenia parlamentom mala byť účinná od mája. Takémuto monopolu okrem toho dláždi cestu aj legislatívny zámer nového Občianskeho zákonníka schválený vládou minulý týždeň.

Obhajcovia monopolu argumentujú, že zmluvy opečiatkované notárom či advokátom zabránia realitným podvodom. Menej sa spomína, že by to viedlo k zvýšeniu nákladov na prevod nehnuteľností. Odhadovaný počet realitných podvodov je pritom v porovnaní s celkovým počtom prevádzaných nehnuteľností mizivý.

V snahe zaistiť si biznis zákonmi nezaostáva za notármi a advokátmi ani NARKS, ktorá združuje zhruba 170 kancelárií. Asociácia sa snaží presadiť, aby z nej vznikla profesijná komora, ktorej členovia budú mať monopol na poskytovanie služieb realitných kancelárií.

V súčasnosti je sprostredkovanie kúpy a predaja nehnuteľností viazané na vzdelanie alebo na prax. „Sme ochotní napomôcť pri tvorbe komory. Nemáme s tým problém,“ potvrdila štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková.

Foto - Ivan Fleischer