Prvý október by mal byť termín, keď vstúpi do účinnosti zákon umožňujúci vznik monopolu pre notárov a advokátov na právne úkony súvisiace s prevodom nehnuteľností. Návrh novely Občianskeho zákonníka prešiel vládou a smeruje do parlamentu.

Z návrhu novely vypadla výnimka, ktorá tam bola počas pripomienkového konania. Povinnosti chodiť za notárom alebo advokátom mali byť zbavení prevodcovia alebo nadobúdatelia nehnuteľností, ktorí majú ukončené vysokoškolské právnické vzdelanie druhého stupňa.

Ani búrlivé pripomienkové konanie, v ktorom zo všetkých strán od generálnej prokuratúry cez ministerstvá až po verejnú správu padali zväčša ostré námietky, nezmarilo úmysel ministerstva spravodlivosti. V dôvodovej správe k zákonu stojí, že navrhovaný právny predpis nie je o „monopole" notárov a advokátov, ale o sprísnenej forme právneho úkonu. Pritom sa od notára a advokáta „legitímne očakáva vyššia aktivita pri zisťovaní predchádzaní možným nečestnostiam v súvislosti s prevodmi nehnuteľností".

Stojí to za to

Notári majú na dosah realitný monopol

Argumentom, prečo návrh ministerstva nie je správny, už TREND 132943>venoval priestor. Aktuálne sa v doložke vplyvov objavili vyššie náklady na strane obyvateľstva i v súvislosti s vplyvom na verejné financie, ktorých absenciu predtým rezortu spravodlivosti vyčítalo ministerstvo financií. No k tomu autori dopísali vysvetlenie, že „návrhom sa pre obyvateľstvo, podnikateľskú sféru a iné právnické osoby vytvárajú podmienky na poskytovanie právnych služieb odborníkmi na právo so sprísnenou zodpovednosťou v prípade možných nečestností". A že „náklady na dodatočné riešenie negatívnych dôsledkov nečestností sú porovnateľne vyššie ako poplatok u notára". Ako príklad uvádzajú poplatok zhruba 7-tisíc korún z miliónovej hodnoty prevádzanej nehnuteľnosti.

O tom, že zmena bude mať dosah aj na verejné financie, ministerstvo stále nie je presvedčené. Napriek tomu, že katastrálnym úradom pridáva prácu, ktorá v konečnom dôsledku spomalí ich činnosť vkladanie do katastra.

Smer späť

Práve Úrad geodézie, kartografie a katastra, na ktorého činnosť bude mať táto legislatívna zmena najväčší vplyv, je ticho. Na to, ako má kataster vyzerať, neexistuje žiadny svetový ani európsky predpis. V každej krajine vyzerá inak. Spravidla sa na katastri stretávajú dve skupiny informácií, právne a geodetické. V súčasnosti funguje na Slovensku takzvaný zjednotený kataster. Aj preto, že databázy nehnuteľností nie sú kvalitné. V jednom systéme sa nezrovnalosti ľahšie opravujú.

Zverenie zmlúv notárom bude krok späť, za ktorým bude podľa informácií TRENDU nasledovať aj kompetencia robiť vklady do katastra. V praxi to bude pre kataster znamenať, že jeden informačný systém bude rozdelený na dva. Pritom tri roky trvalo, kým bol systém zjednotený. Rovnaký čas môže trvať, kým sa rozdelí. Nehovoriac o tom, koľko bude stáť vznik nového informačného systému pre notárov, ktorý si nemajú dôvod platiť sami.

Zlí aj medzi nimi

Nekvalita overovania identity účastníkov. Tam zvyčajne býva jadro podvodu s nehnuteľnosťami. Potvrdzuje to aj bývalá predsedníčka geodetického a kartografického úradu Jelena Hudcovská. Škody podľa nej zväčša nespôsobuje nekvalita zmlúv, ale cielené podvodné správanie. Jeden z ňou uvedených príkladov dokazuje, že súčasťou organizovaných podvodníckych skupín by mohli byť aj notári.

Existujú dve snímky z obrazovky počítača z informačného systému notárskej komory. Na jednej je overený podpis človeka, ktorý údajne predáva nehnuteľnosť, i keď nikdy nebol v meste, kde je kancelária daného notára. Na druhej, vyhotovenej po tom, ako sa dotknutý človek ozval s otázkou, čo to má znamenať, už zmienka o overení podpisu chýba.

Foto - Miro Nôta