Zámer Nórska obmedziť export elektrickej energie v čase, keď Európa zápasí s vážnou energetickou krízou, je podľa jeho susedov nebezpečným a sebeckým krokom, ktorý môže prispieť k posilneniu postavenia ruského prezidenta Vladimira Putina, píšu Financial Times.
Prevádzkovatelia elektrizačných sústav z Dánska, Fínska a Švédska podnikli nezvyčajný krok, keď varovali Nórsko, že jeho návrh na zastavenie vývozu elektriny v súvislosti s obavami v Osle z jeho vodnej výroby podkopáva európsky trh.
Nacionalistický krok
„Bola by to prvá krajina v Európe, ktorá by niečo také v oblasti elektrickej energie urobila. Išlo by o veľmi nebezpečný a nacionalistický krok. Je to veľmi sebecké správanie,“ povedal pre Financial Times Jukka Ruusunen, výkonný riaditeľ spoločnosti Fingrid, prevádzkovateľa fínskej elektroenergetickej prenosovej sústavy.
„Ak nebudeme spolupracovať, pomôže to Rusku. Najlepším spôsobom, ako pomôcť Rusku, je opustiť tím,“ dodal.
Kritika Nórska len zdôrazňuje skutočnosť, ako európska energetická kríza zvýšila napätie medzi tradičnými spojencami, keďže po februárovej ruskej invázii na Ukrajinu ceny elektriny prudko vzrástli.
Viac ešte nezarobili
Nórsko ako najväčší producent ropy v západnej Európe zarobí tento rok na predaji ropy, plynu a elektriny viac ako kedykoľvek predtým. V čase rastúcich obáv z toho, ako sa Európa túto zimu vyrovná s vysokými cenami a dostupnosťou energií, nórsky návrh obmedziť export elektriny s cieľom posilniť vlastnú energetickú bezpečnosť vyvolal hnev.
„Každé opatrenie na úrovni štátu v situáciách, ako je táto, ukrýva v sebe nebezpečenstvo –, a to je nákazlivé. Ľudia by si mohli povedať, že keď to môže urobiť Nórsko, môžeme to urobiť aj my. Preto si myslím, že takýto prístup nie je správny,“ povedal Johannes Bruun, jeden z riaditeľov dánskeho Energinetu s tým, že Dánsko neplánuje žiadne odvetné opatrenia.
Nič proti stabilite
Štátny tajomník nórskeho ministerstva pre ropu a energetiku Andreas Bjelland Eriksen potvrdil, že vláda v Osle hľadala mechanizmus, ktorý by obmedzil výrobu, a teda aj export, keď hladina vody v nádržiach poháňajúcich nórske vodné elektrárne, „klesne na veľmi nízku úroveň“. Akýkoľvek mechanizmus však bude v súlade s „povinnosťami“, ktoré Nórsko voči Európe má, a prispel by k „stabilite celého integrovaného energetického systému“, dodal.
Susedia Nórska však tento názor nezdieľajú. Podľa Ruusunena Nórsko v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu zarába „obrovské množstvo peňazí“. Zníženie vývozu elektriny by tiež pomohlo „populistickým, nacionalistickým hlasom rozdeliť trh. Nakoniec by všetci prehrali,“ dodal šéf Fingridu.