Minister zdravotníctva Bent Höie už v januári povedal, že sa chce zaoberať možnosťou pokusne zaviesť asistovanú liečbu najťažších prípadov drogovo závislých osôb heroínom. Cieľom je zlepšiť životné podmienky najviac postihnutých ľudí, potvrdila uvedený zámer vláda.

„Chceme pomáhať tým závislým osobám, ktorí sú ťažko dosiahnuteľní. Tým, ktorí nie sú súčasťou programu LAR, teda rehabilitácie pomocou medikamentov, a ktorí sa ťažko liečia,“ vysvetlil podľa denníka minister zdravotníctva zmysel zámeru.


O tom, ktorým drogovo závislým osobám bude program navrhnutý a akým spôsobom sa im bude heroín poskytovať, rozhodne zdravotnícky úrad. Jeho úlohou tiež bude zistiť ekonomické dopady projektu.

Podobné kontroverzné terapie s využitím heroínu už boli schválené alebo sa testujú vo Švajčiarsku, Holandsku a Dánsku. Ich stúpenci tvrdia, že okrem zlepšenia kvality života a zníženia úmrtnosti narkomanov umožňujú znížiť trestnú činnosť a s tým súvisiace náklady.

Nórsko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom ľudí, ktorí zomreli na predávkovanie drogami - v roku 2015 to bolo 81 úmrtí na milión obyvateľov. Smutné prvenstvo patrí Estónsku s 132 úmrtiami na milión obyvateľov. Za ním nasleduje s 88 úmrtiami Švédsko.