Nórska energetická spoločnosť Equinor investuje spolu so svojimi obchodnými partnermi viac ako 12 miliárd nórskych korún (1,04 miliardy eur) do rozšírenia ťažby v poli Troll. Informovala o tom spoločnosť v tlačovej správe. Projekt Troll sa nachádza v Severnom mori a je najväčším plynovým poľom v Európe.
Nórsko je už teraz najväčším európskym dodávateľom zemného plynu. Jeho pozíciu na európskom energetickom trhu podporila aj vojna na Ukrajine, po ktorej začatí vo februári 2022 začala Európska únia odmietať lacné energie z Ruska, vrátane zemného plynu.
„Samotný plyn z projektu Troll pokrýva asi desať percent európskeho dopytu,“ uviedol za Equinor vedúci prieskumu a ťažby v Nórsku Kjetil Hove. „Ide o vysoko ziskový projekt, ktorý zabezpečí vysokú produkciu plynu z náleziska Troll,“ dodal vedúci projektov, ťažby a nákupu Geir Tungesvik.
Modernizácia urýchli produkciu
Nová infraštruktúra urýchli produkciu v ekvivalente približne 55 miliárd metrov kubických plynu. Na vrchole potom ročný príspevok z dodatočného rozvoja dosiahne zhruba sedem miliárd metrov kubických, uviedol Equinor. Pre porovnanie - vývoz plynu z Nórska potrubím do Európy za celý minulý rok dosiahol 109 miliárd metrov kubických.
Nedávna modernizácia v spracovateľskom závode Kollsnes blízko pobrežia už zvýšila maximálnu výstupnú kapacitu projektu Troll na 129 miliónov metrov kubických plynu za deň z predošlých 121 miliónov. S novými investíciami sa tieto hodnoty ešte zvýšia.
„Produkcia z nových vrtov v projekte Troll bude predstavovať asi 20 miliónov metrov kubických plynu denne," uviedol Equinor. Nová investícia, známa ako druhá fáza projektu Troll Phase 3, zahŕňa osem nových vrtov. Prvé vrty by mali byť spustené na konci roka 2026.
Hneď, ako je vyťažený plyn spracovaný v zariadení v Kollsnes, posiela sa plyn z projektu Troll potrubím Zeepipe a možno ho distribuovať ďalej do prijímacích terminálov v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Británii a Dánsku, uviedla agentúra Reuters.
Equinor má v projekte Troll podiel 30,58 percenta, zatiaľ čo nórska štátna spoločnosť Petoro vlastní 56 percent. Britský ťažobný podnik Shell drží 8,10 percenta, francúzsky TotalEnergies 3,69 percenta, americký Conocophillips potom 1,62 percenta.
Významný podiel na HDP Nórska
Správa o rozšírení ťažby prichádza v deň, keď ekologickí aktivisti podali na súde v Osle žalobu, v ktorej spochybňujú plán Nórska na prieskum nerastných surovín na morskom dne. Odvolávajú sa na nedostatočné posúdenie vplyvov ťažby, oznámil Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Nórsky parlament v januári schválil návrh otvoriť rozľahlú oceánsku oblasť väčšiu ako Británia pre prieskum nerastných surovín na morskom dne.
Vláda predtým zadala štúdiu, ktorá dospela k záveru, že dopady prieskumu budú minimálne. Ťažba ropy a plynu má významný podiel na hrubom domácom produkte Nórska. Príjmy z predaja nerastných surovín krajina ukladá do štátneho investičného fondu, ktorý je najväčší svojho druhu na svete. Aktuálne má hodnotu viac ako 17,4 bilióna nórskych korún a vláda v ňom zhodnocuje svojim občanom peniaze na obdobie, keď ťažba surovín z fosílnych zdrojov skončí.