Najväčší nórsky denník Aftenposten obvinil z cenzúry sociálnu sieť Facebook. Tá totiž vo štvrtok zmazala jeho príspevok so známou čiernobielou fotografiou z obdobia vojny vo Vietname, ktorá zachytáva utekajúce nahé dievča po bombardovaní napalmom. Fotografiu Nicka Uta z roku 1972, ktorá získala aj Pulitzerovu cenu, Aftenposten zverejnil na titulnej strane svojho tlačeného vydania spoločne s otvoreným listom zakladateľovi a riaditeľovi spoločnosti Facebook Markovi Zuckerbergovi. Denník v ňom kritizuje rozhodnutie, na základe ktorého bol príspevok so zmienenou fotografiou zmazaný z účtu na sociálnej sieti pre vyobrazenie nahoty. Šéfredaktor Aftenpostenu Espen Egil Hansen uviedol, že denník s odstránením fotografie nesúhlasí a nemôže sa s týmto krokom zmieriť. Facebook však zmazal aj príspevok nórskej premiérky Erny Solbergovej, ktorá len napísala, že Facebook uvažuje nesprávne, ak cenzuruje takéto snímky.
Spoločnosť MasterCard Inc čelí vo Veľkej Británii žalobe o 14 miliárd libier za to, že údajne účtovala prehnane vysoké poplatky pri miliónoch transakciách počas šestnástich rokov. Žalobu podala právnická firma Quinn Emanuel na britský Odvolací súd pre hospodársku súťaž v mene Waltera Merricksa, bývalého britského ombudsmana pre oblasť finančných služieb. Právnická firma uviedla, že žaloba je najväčšia v britskej právnej histórii a mohla by viesť k odškodneniu 46 miliónov britských používateľov kariet MasterCard.
Stálosť legislatívy a frekvencia zmien predstavuje tretiu najzávažnejšiu bariéru podnikania na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré pripravilo v minulom roku. Za najväčšiu bariéru podnikatelia označili daňové a odvodové zaťaženie, druhým obmedzením sú registračné, nahlasovacie a administratívne povinnosti. Ako z prieskumu vyplýva, zákony, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie, sa v uplynulých rokoch menili v priemere každé dva týždne. V roku 2015 sa počet noviel v porovnaní s rokom 2013 zvýšil o viac ako 56 percent.
Grécko bude musieť v najbližších týždňoch pridať v zavádzaní opatrení, na ktorých sa dohodlo so svojimi veriteľmi. Z 15 dohodnutých oblastí sú zatiaľ naplnené dve. A hoci sa podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierra Moscoviciho ostatné postupne plnia, grécke úrady sú v časovom sklze. Problematické sú najmä oblasť privatizácie a reformy energetického trhu. Ich naplnenie je pritom podmienkou pre naštartovanie druhej revízie a vyplatenia zostávajúcich peňazí z druhej tranže pomoci Aténam.
Grécko, grécka vlajka Zdroj: SITA / AP
Slovenské elektrárne možno od nového roka zatvoria Elektrárne Nováky. Táto elektráreň totiž produkuje stratu a po prijatí novej vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o cenovej regulácii v elektroenergetike, ktorá zavádza nový výpočet ceny za výrobu elektriny z domáceho hornonitrianskeho uhlia, má podľa SE stratu prehĺbiť o ďalších 50 miliónov eur. „Ak nedôjde k zmene navrhnutej vyhlášky, budeme nútení odstaviť elektráreň Nováky a požiadať ministerstvo hospodárstva o zrušenie povinnosti vyrábať elektrinu z domáceho hnedého uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme od 1. januára 2017,“ uviedli Slovenské elektrárne v pripomienkovom konaní k novej vyhláške o cenovej regulácii v elektroenergetike.
Slováci pri sporení preferujú atraktívny úrok. Prevažná väčšina, až 63 percent respondentov, tvrdí, že by sa ich peniaze mali zhodnocovať úrokom aspoň 5 percent ročne a viac. Nižšie úroky opýtaných neoslovili a teda nepredstavujú pre nich žiadnu motiváciu, prečo by si mali založiť v banke akúkoľvek formu sporenia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Prima banky, ktorý pre ňu zrealizovala prieskumná agentúra 2muse.
Francúzska vláda poskytne v predvolebnom roku daňové úľavy firmám aj domácnostiam. Zhruba 5 miliónov domácnostiam s nižšími príjmami klesne daňová záťaž kumulatívne o miliardu eur. Firmám s menej ako 250 zamestnancami sa zase zníži sadzba dane z príjmu. Plán zverejnil v piatok minister financií Michel Sapin. Kroky vláda ohlásila v rámci plánu, ktorý počíta do roku 2020 so znížením daňového bremena pre všetky typy podnikania.
Podľa prezidenta Francois Hollanda prekazili bezpečnostné orgány jeho krajiny prekazili teroristický útok v Paríži. „Jednu skupinu sme rozbili, jestvujú ešte iné,“ poznamenal najvyšší francúzsky predstaviteľ. Francúzska polícia zatkla vo štvrtok tri ženy vo veku 19, 23 a 39 rokov, podozrievané zo spojitosti s minulotýždňovým objavením auta s plynovými fľašami, ktoré bolo odstavené neďaleko katedrály Notre-Dame v centre Paríža. Hlavná podozrivá, najmladšia z trojice, ktorá mala podľa vyjadrenia francúzskych orgánov pripravovať útok s využitím vozidla s plynovými fľašami, prisahala vernosť Islamskému štátu. Dejiskom útoku sa podľa informácií televíznej stanice BFM TV mala stať železničná stanica Gare de Lyon v Paríži alebo železničná stanica v Boissy-Saint-Antoine – v obci s asi 7-tisíc obyvateľmi ležiaca 25 kilometrov od Paríža.
Štátny podnik Lesy SR v tomto roku opraví takmer 200 kilometrov lesných ciest za 20,3 milióna eur. Podľa informácií, ktoré podnik zverejnil, bude mať prevažná časť opravených ciest nový asfaltový povrch, napríklad na Záhorí, v okolí Čierneho Balogu či na Liptove, čo budú môcť využívať najmä cykloturisti. Oproti minulým rokom sa investície do opráv lesných ciest viac ako zdvojnásobili.
Doplnková dôchodková spoločnosť AXA dosiahla za prvý polrok tohto roka čistý zisk 223-tisíc eur. V porovnaní s prvým polrokom vlaňajška ide o pokles zisku o 554-tisíc eur. Celkové výnosy spoločnosti za január až jún tohto roka predstavovali 1,75 milióna eur a celkové náklady 1,4 milióna eur.
Slovenskí štatistici minulý týždeň zaznamenali len zmenu ceny pri 98-oktánovom benzíne. Ceny ostatných pohonných látok a LPG sa nezmenili. Ako informoval Štatistický úrad, ceny 98-oktánového benzínu klesli minulý týždeň oproti predchádzajúcemu týždňu o 0,21 percenta.
Júlové oslabenie slovenského priemyslu po údajoch o vývoji zahraničného obchodu potvrdili aj čísla samotnej priemyselnej produkcie. Tá sa totiž v júli po očistení o vplyv počtu pracovných dní medziročne prepadla až o 14,3 percenta, kým ešte v júni mierne rástla o 2,3 percenta. Stáli za tým predovšetkým celozávodné dovolenky v niektorých dôležitých fabrikách. Podobne intenzívne medziročné prepady však slovenský priemysel naposledy vykazoval v krízovom roku 2009.
Stavebná produkcia piaty mesiac po sebe medziročne klesla. V júli sa oproti rovnakému mesiacu vlaňajška znížila o 23,3 percenta na 410,4 milióna eur a po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 11 percent nižšia ako v júni. Za sedem mesiacov tohto roka výkony odvetvia medziročne klesli o 5,3 percent na 2,54 miliardy eur.
Slovenská záručná a rozvojová banka dosiahla od začiatku januára do konca júna zisk 5,3 milióna eur. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 23,4 percenta. Prevádzkové výnosy síce klesli a vzrástli prevádzkové náklady, banka však tento rok nezaúčtovala vyššie opravné položky ako v prvom polroku vlaňajška.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek z Most - Híd poveril Juraja Valenta vedením Národnej diaľničnej spoločnosti. Ďalší štátny podnik Železnice Slovenskej republiky dočasne povedie Miroslav Kocák. Na trvalé obsadenie oboch pozícií bude vypísané výberové konanie.
Občania môžu zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu len do 30. septembra 2016. Po uskutočnení tejto zmeny sa stanú poistencami novej zdravotnej poisťovne od 1. januára 2017. Tí, ktorí tento termín nestihnú a prihlásia sa do novej zdravotnej poisťovne po 30. septembri, sa stanú jej poistencami až od 1. januára 2018.
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo za osem mesiacov tohto roka 1 230 106 cestujúcich, čo predstavuje medziročne nárast o 13 percent. Počet pasažierov v auguste, napriek nepriaznivej geopolitickej situácii, ktorá ovplyvňovala dovolenkovú sezónu, dosiahol 254 659. „Je to najlepší augustový výsledok za posledných sedem rokov. Zároveň o 3 percentá vyšší v porovnaní s augustom 2015,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Ivan Trhlík.
Produkcia francúzskeho spracovateľského priemyslu v júli oproti júnu mierne oslabila o 0,3 percenta, po tom, ako sa v júni medzimesačne zmenšila až o 1,1 percenta. Výroba celého priemyslu vrátane sektora energetiky a ťažobného odvetvia v júli medzimesačne oslabila o 0,6 percenta po júnovom poklese o 0,7 percenta.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.