Administratíva amerického prezidenta Joe Bidena uvažuje o Blízkom východe zmätočne. Biely dom zaryto trvá na tom, že sa mu s Iránom podarí uzavrieť dohodu a jadrovom programe, píše The Telegraph.

Odkedy sa Biden minulý rok chopil mandátu, tak sa oživenie kontroverznej dohody o iránskom jadrovom programe (JCPOA) stalo jednou z priorít jeho kľúčových politických cieľov. Jeho administratíva sa Iráncov snaží presvedčiť, že záujmom ich krajiny najlepšie poslúži, keď nová dohoda uzrie svetlo sveta. Cieľom Iránu sú však vlastné jadrové zbrane.

Irán je na strane Ruska

Ľudia okolo Bidena sa podľa denníka zdajú byť uzavretím dohody posadnutí. Je pritom viac než jasné, že súčasný iránsky režim nemá veľmi záujem sa so svojimi západnými nepriateľmi dohodnúť.

V priebehu posledných mesiacov vyplávali na povrch dôkazy, že Irán aj naďalej pokračuje vo svojej snahe obohatiť urán na úroveň potrebnú pre výrobu jadrových zbraní. Také správanie by asi človek od krajiny, ktorá sa usiluje o mier, nečakal, konštatuje The Telegraph.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan tento týždeň informoval, že Irán má v pláne poslať Rusku stovky dronov. Chce tým podporiť vojnové ťaženie ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. Tento krok však Teherán postaví do rozporu so Spojenými štátmi a ich spojencami, ktorí zas vojensky podporujú ukrajinské sily.

Akákoľvek racionálne zmýšľajúca administratíva by takéto konanie považovala za provokáciu a okamžite by pozastavila rokovania o jadrovej dohode. Možno by ich dokonca úplne zrušila. Podľa denníka netreba zabúdať na to, že Irán Rusku pomáha vyhýbať sa ropným sankciám.

Je čas nájsť si nový cieľ

Biden je dohodou zaslepený natoľko, že ani rozhodnutie Teheránu pridať sa na Putinovu stranu ho od jej uzavretia nedokáže odradiť, konštatuje The Telegraph. Biely dom stále trvá na tom, že iránska dodávka dronov do Ruska nebude mať na rokovania žiadny vplyv.

Americký prezident podľa denníka čoskoro zistí, že jeho prístup môže byť problémom, keďže sa nemusí páčiť dlhoročným spojencom Washingtonu. Menovite Izraelu a Saudskej Arábii, podľa ktorých predstavuje iránsky režim pre ich existenciu hrozbu.

Biden svoj cieľ najlepšie dosiahne vtedy, keď sa vzdá svojej posadnutosti Iránom a začne sa sústrediť na spriatelené krajiny, ktoré Amerika na Blízkom východe má. Až potom možno zistí, že Saudskoarabi a ich spojenci budú k jeho prosbám o pomoc oveľa vnímavejší, uzatvára The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

JB 13 Moskva - Iránsky prezident Ebráhím Raísí počúva ruského prezidenta Vladimira Putina počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 19. januára 2022. FOTO TASR/AP

Iranian President Ebrahim Raisi listens to Russian President Vladimir Putin during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Wednesday, Jan. 19, 2022. (Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Bidenova návšteva Blízkeho východu nezaručí bezpečnosť Izraelu