Zdôvodnenie nominácie je podľa riaditeľa rovnaké ako v predchádzajúcom roku, a síce jeho princíp presadzovania „mieru prostredníctvom sily“. Kto prezidenta USA navrhol, je však dôverné.

D. Trump bol na toto prestížne ocenenie prvýkrát nominovaný v roku 2016 ešte ako prezidentský kandidát. Na zozname je podľa nórskej agentúry NTB aj ruský opozičný denník Novaja Gazeta, ktorý nominoval spolu s aktivistami a právnikmi bojujúcimi za ľudské práva samotný H. Urdal.

Podľa neho je načase, aby Nobelovu cenu dostali aj ruskí aktivisti. Posledným Rusom, ktorému sa dostalo tejto pocty, bol v roku 1990 bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov.

Ďalšími tohtoročnými nominovaným sú okrem iných Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, whistleblower Edward Snowden, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), konžský gynekológ Denis Mukwege a kurdské polovojenské oddiely péšmarga, ktoré bojovali v Iraku proti Islamskému štátu (IS).

Na Nobelovu cenu za mier môže byť navrhnutý hocikto, ale právo nominovať má len obmedzený okruh osôb a inštitúcií. Patria sem členovia vlád, univerzitní profesori či bývalí nositelia Nobelovej ceny za mier.

Návrhy bolo možné predkladať do 31. januára. Tento zoznam však ešte nie je konečný, keďže päť členov Nobelovho výboru môže predkladať svoje návrhy do konca februára. Vlaňajší zoznam nominovaných obsahoval mená 215 osôb a 103 organizácií. Tento zoznam je uchovávaný 50 rokov v tajnosti. Nominujúci však môže oznámiť, koho na cenu navrhol.