Členovia výboru ocenili „ich boj proti útlaku detí a mladých ľudí a za právo všetkých detí na vzdelanie“. „Deti musia chodiť do školy a nesmú byť finančne zneužívané,“ vyhlásil predseda Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland.

K. Satjárthí svoju cenu venoval deťom v otroctve. „Je to pocta všetkým deťom, ktoré stále trpia v otroctve, pri nútených prácach a v dôsledku obchodovania s ľuďmi,“ povedal podľa agentúry Reuters Ind pre televíznu stanicu CNN-IBN.

Sedemnásťročná M. Júsufzaiová, ktorá bola už vlani tipovaná na víťazstvo, je vôbec najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny v histórii. S kampaňou začala už vo svojich jedenástich rokoch. V roku 2012 na dievča zaútočili radikáli z hnutia Taliban za jej podporu práva žien na vzdelanie a cestou zo školy v pakistanskom údolí Svat ju v autobuse strelili do hlavy a krku. Niekoľko dní bola potom v kritickom stave.

Svetovej verejnosti menej známy šesťdesiatročný K. Satjárthí viedol rôzne formy demonštrácií „zameraných proti vážnemu zneužívaniu detí pre finančné zisky“ a mierovou formou protestov sa zaslúžil o udržanie tradície Mahátmu Gándhího, konštatoval Nobelov výbor.

Nobelovku za mier vyfúkla pápežovi a Snowdenovi tínedžerka

Predseda Nobelovho výboru Thorbjörn Jagland s portrétmi laureátov Nobelovej ceny za mier Zdroj: SITA / AP

Výbor tiež zdôraznil, že „považuje za dôležité, že sa hinduista a moslimka, Ind a Pakistanka, spojili v spoločnom boji za vzdelanie a proti extrémizmu“.

Na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier bolo nominovaných rekordných 278 jednotlivcov a organizácií, často sa skloňovalo meno pápeža Františka či meno bývalého agenta Agentúry národnej bezpečnosti USA Edwarda Snowdena, ktorý získal azyl v Rusku.

Vlani Nobelov výbor prekvapil svet udelením Nobelovej ceny za mier Organizácii pre zákaz chemických zbraní, ktorá v tom čase ešte len pripravovala likvidáciu sýrskeho chemického arzenálu, predvlani bolo rovnako tak prekvapením vyznamenanie Európskej únie a v roku 2009 ocenenie Baracka Obamu len krátko po jeho nástupe do úradu amerického prezidenta.