Organizácia dostala ocenenie za upozorňovanie na katastrofické humanitárne dôsledky akéhokoľvek použitia jadrových zbraní a za svoje priekopnícke úsilie o dosiahnutie zákazu takýchto zbraní.

ICAN si získal 122 krajín. Nie však veľmoci

Ceremoniál odovzdania Nobelových cien sa každoročne odohráva v deň výročia úmrtia zakladateľa tohto ocenenia - Alfreda Nobela. V koncertnej sále vo švédskej metropole si jedenásť prítomných laureátov prevzalo z rúk kráľa Carla XVI. Gustafa zlatú medailu, diplom a príslušný šek.

ICAN sa zaslúžila o vznik Zmluvy o zákaze jadrových zbraní, ktorú tento rok v júli na pôde OSN podporilo 122 krajín. Zmluva, má slúžiť ako súčasť diplomatického tlaku zameraného na presadenie celosvetového nukleárneho odzbrojenia.

Jej odporcovia tvrdia, že rovnaký cieľ možno dosiahnuť aj v rámci medzinárodnej zmluvy o nešírení jadrových zbraní. K dohode sa nepripojili jadrové mocnosti (napríklad USA, Británia alebo Francúzsko), ale aj niektoré ďalšie krajiny.

Buď koniec ľudí, alebo jadrových zbraní

Cenu za protijadrovú skupinu prevzali šéfka kampane Beatrice Fihnová a osemdesiatpäťročná aktivistka Satsuki Thurlowová, ktorá zažila výbuch jadrovej bomby v Hirošime, napísala agentúra DPA.

„Zmluva poskytuje možnosť voľby. Voľby medzi dvoma koncami: koncu jadrových zbraní a konci nás ľudí,“ povedala B. Fihnová pred prebratím ceny.

Ceremoniálu v Osle sa odmietli zúčastniť veľvyslanci Británie, Francúzska, Ruska a USA, zatiaľ čo veľvyslanci Číny, Indie a Pakistanu boli na dovolenke.

Nobelovku za mier odovzdali aktivistom proti nukleárnej vojne. Veľmoci neprišli

Verbálny konflikt Donalda Trumpa s Kim Čong-unom môže uvrhnúť svet do chaosu Zdroj: SITA / AP

Najviac laureátov pochádzalo z USA

Cenu za chémiu získali Švajčiar Jacques Dubochet, Američan narodený v Nemecku Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronovej mikroskopie, modernej zobrazovacej metódy, ktorá zjednodušuje a zlepšuje viditeľnosť biomolekúl.

Za kľúčový príspevok k pozorovaniu gravitačných vĺn vo vesmíre dostala Nobelovu cenu za fyziku trojica Američanov Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne.

Podobne cenu za fyziológiu a lekárstvo dostala trojica Američanov Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young, a to za výskum v oblasti chronobiológie, ktorá sa zaoberá biologickými rytmami živých organizmov.

Nobelovu cenu za literatúru získal britský spisovateľ japonského pôvodu Kazuo Ishiguro, ktorého najznámejším dielom je román Súmrak dňa.

Čerstvý nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Richard Thaler si zase získal porotu skúmaním psychologických faktorov, ktoré stoja za rozhodovaním ľudí v ekonomike, a stal sa jedným z priekopníkov behaviorálnej ekonómie.