Nobelovu cenu za ekonómiu tento rok získali dvaja americkí ekonómovia zaoberajúci sa makroekonómiou a ekonometriou - Thomas J. Sargent a Christopher A. Sims. V Štokholme to dnes oznámil výbor pre Nobelove ceny pri Švédskej akadémii vied.
Výbor odmenil ich „empirický výskum príčin a dôsledkov v makroekonómii“. T. Sargent a Ch. Sims podľa komisie nezávisle na sebe „vyvinuli komplementárne metódy na hodnotenie hospodárskej politiky a vystopovanie ich efektov v čase“.
V praxi to napríklad znamená, ako dočasné zvýšenie úrokových sadzieb alebo zníženie daní ovplyvní hrubý domáci produkt či infláciu. Skúmali tiež čo sa stane, ak centrálna banka zníži inflačný cieľ alebo vláda upraví svoje zámery na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu.
Thomas J. Sargent sa vo svojom výskume zaoberal širokými zmenami v hospodárskej politike, v ekonómii je považovaný za vodcu takzvanej revolúcie racionálnych očakávaní. Tá tvrdí, že chyby v očakávaniach trhových hráčov nie sú rozdelené náhodne, ale súvisia s chybami modelov, ktoré hráči na svoje predpovede používajú. Spolu s Neilom Wallaceom v tomto kontexte vyvinuli koncept takzvanej sedlovej stability, teda akéhosi ekvilibria racionálnych očakávaní. T. Sargent získal doktorát z Harvardu, od roku 2002 pôsobí na New York University.
Christopher A. Sims je profesorom na univerzite v americkom Princetone. Doktorský titul získal takisto na Harvarde. V empirickej makroekonómii bol jedným z hlavných proponentov takzvanej vektorovej autoregresie. Ide o model používaný na zachytenie vývoja a súvzťažnosti niekoľkých časových radov hospodárskych dát. Podľa Ch. Simsa je takýto model nezávislý od teórie, a preto predstavuje lepšiu alternatívu k obmedzeniam starších typov ekonometrických modelov. Ekonóm sa zaoberal aj dočasnými a neočakávanými zmenami v ekonomike.
Ekonómovia T. Sargent a Ch. Sims si okrem Nobelovej medaile a diplomu zo Švédska odnesú aj slušnú peňažnú odmenu. Rozdelia si desať miliónov švédskych korún – spolu teda viac ako milión eur.
Takzvaná Cena švédskej centrálnej banky Riksbank za ekonómiu na pamiatku Alfréda Nobela bola prvý krát udelená v roku 1969. Odvtedy ju získalo najviac amerických ekonómov – viac ako 40. Nobelove ceny za prírodné vedy, mier a literatúru sa udeľujú už od roku 1901.
Foto - SITA / AP