Ide o historické minimum, ktoré prekonalo úrokové dno z mája tohto roku, keď ECB na výjazdovom rokovaní v Bratislave rozhodla o znížení sadzby na 0,50 percenta.
„Menová politika centrálnej banky zostane nastavená pre ekonomiku prorastovým smerom tak dlho, ako to bude žiaduce,“ povedal na tlačovej konferencii prezident ECB Mario Draghi.
Nízka inflácia a prekvapení ekonómovia
Dôvodom zníženia kľúčovej sadzby, ktorá ovplyvňuje aj úroky na slovenských hypotékach, je nečakane nízka inflácia, ktorá bola v októbri len na úrovni 0,7 percenta, teda hlboko pod inflačných cieľom, ktorý má ECB stanovenú na úrovni dvoch percent. Zvýšilo sa tak riziko deflácie (opak inflácie) v niektorých krajinách a mierne oživenie ekonomiky by tak bolo v ohrození.
Krok ECB je podľa ekonómov nečakaný. „Najskôr sa síce hovorilo o tom, že po raste nezamestnanosti v eurozóne na nové maximá a nečakanom poklese inflácie na najnižšiu úroveň od februára 2010 by ECB mohla znížiť sadzby,“ vraví pre TREND.sk analytik Trim Broker Tomáš Plavec.
Toto však zdroje z ECB odmietali a niektorí ako dôvod uvádzali, že v Nemecku je už teraz silný rast cien nehnuteľností a teda že voči nízkej inflácii bude určitý protitlak. Avšak periféria protestovala proti silnému rastu eura (pred pár týždňami dvojročné maximá) a to bol ďalší dôvod na zásah ECB. „Čakali to však len traja zo sedemdesiat top analytikov, ktorí sledujú ECB a teda prepad eura bol veľmi prudký,“ dodal T. Plavec.
Hypotéky nebudú lacnejšie, termínované vklady pôjdu nadol
Zlacňovanie hypoték sa napriek tomuto kroku nechystá. „Priamy dopad tohto kroku na ekonomiku eurozóny bude limitovaný, keďže už v súčasnosti sa sadzby na medzibankovom trhu pohybovali na extrémne nízkych úrovniach,“ vraví pre TREND.sk analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Primárna sadzba na určovanie úrokov na hypoúveroch je medzibanková sadzba Euribor, ktorá je už v súčasnosti extrémne nízko. Napríklad mesačný Euribor sa pohybuje na úrovni 0,13 percenta.
Ešte výraznejšie na hypotéky pôsobí konkurenčný boj medzi bankami a úročenie štátnych dlhopisov. Kým pred rokom v auguste sa päťročný slovenský dlhopis úročil za 3,71 percenta, dnes je to len 1,06 percenta. „Práve vtedy hypotéky zlacneli najvýraznejšie, pretože na to bol priestor. Nevylučujem však, že časť zo zníženia sadzby ECB sa prejaví aj pri hypotékach, nebude to však okamžité,“ vraví pre TREND.sk analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.
Na zníženie sadzby budú výraznejšie reagovať termínované vklady, ktoré postupne klesajú už tri roky. Čaká nás ďalšia vlna menej výhodnejšieho sporenia. Keďže sadzby ECB ovplyvňujú krátkodobé zdroje, termínované vklady do jedného roka uvoľnenie menovej politiky zasiahne v plnej miere. Nevyhne sa to ani vkladom s dlhšou dobou sporenia, ale zníženie úročenia nebude len čiastočné.
O lacnejšom eura sa vraj nerozprávalo
Týmto krokom však ECB vyslala jasný signál, že je proti akémukoľvek sprísňovaniu menových podmienok v eurozóne a uvoľnením politiky sa bude naďalej snažiť podporiť ekonomiky eurozóny. Euro v prvej reakcii reagovalo voči doláru prudkým oslabením o 1,4 percenta, čo bol zrejme jeden z cieľov ECB. Či bude oslabenie európskej meny dlhodobejšie, ukáže až prípadná reakcia amerického Fedu.
„Pokiaľ si pamätám, o výmennom kurze eura sme sa vôbec nerozprávali. Ten nemá dopad na rast a infláciu a nie je cielený ECB,“ povedal Draghi.
Analytik Peter Greguš z Trim Brokeru tvrdí, že tvrdenie ECB je hlúposť, pretože výmenný kurz medzi eurom a dolárom má dopad na ceny energií, ktoré sú jedným z dôvodov poklesu inflácie. „Určite sa nepáčil ani nemeckým firmám, ktorým klesli zisky o päť percent práve kvôli silnému euru,“ dodal.