Prístup bánk k financovaniu sa nemení skokovo. Už takmer rok musia domáce bankové domy prispôsobovať marže úrovni eurozóny. Navyše, v cene peňazí sa začala prejavovať novinka: prirážka za zabezpečenie likvidity. Donedávna neznáma kategória sa príliš nesledovala, lebo slovenský trh bol zvyknutý na vysoký previs likvidity.
Čo, pochopiteľne, podporovalo chuť bankárov poskytovať úvery. No zhruba od leta finanční riaditelia firiem dostávajú od svojich vzťahových manažérov veľmi podobnú informáciu: banka je nútená zvyšovať svoju maržu na ich úverovaní.
Prejavuje sa to najmä pri finalizácii rokovaní o nových úveroch. Ak si napríklad banka s podnikom niekoľkokrát vymení zmluvné dokumenty na pripomienkovanie, môže byť úrok pri podpise nezanedbateľne vyšší.
Pri nedávnom potvrdení úverových zmlúv to zažil ekonomický riaditeľ bratislavskej tlačiarne Slovenská Grafia Silver Luco. Marža banky sa v porovnaní s júnovými rokovaniami zhruba zdvojnásobila.
Celkovo sa marže bánk na korporátnych úveroch v tomto roku zvýšili o 30 až 100 bázických bodov. S ďalším nárastom úrokových nákladov počítajú firemní bankári a rizikári začiatkom budúceho roku pri prijatí eura.
Situácia, keď by dostupnosť peňazí na trhu skutočne limitovala ochotu bánk poskytovať úvery, zatiaľ na dohľad nie je. V medzinárodnej miere sa môže prejaviť tak, že materské bankové skupiny pre nedostatočnú likviditu ohlásia centrálny stop na poskytovanie úverov.
Zapôsobiť môže i lokálny prvok. Korporátni bankári a ich kolegovia z riadenia rizík a treasury si v súčasnosti čoraz viac kladú otázku, v akej miere budú firmy čerpať už schválené úverové rámce. „Môže to byť faktor, ktorý citeľne pohne likviditou,“ uvažuje riaditeľ divízie obchodných centier Slovenskej sporiteľne Tibor Čunderlík.
Firmy môžu počítať s tým, že do schvaľovania zatiaľ nepotvrdených úverových rámcov sa banky príliš nepohrnú. Pokiaľ ide o likviditu bankových skupín na nadnárodnej úrovni alebo o zmenené úverové vzťahy na domácom trhu, väčšina TRENDOM oslovených odborníkov sa zhoduje, že rozuzlenie príde v najbližších dvanástich mesiacoch.