Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov v auguste 2024 vyviezol tovar v hodnote 8,1 miliardy eur. Export bol medziročne nižší už piatykrát v tomto roku, aktuálne o 3,8 percenta. K tomuto poklesu najviac prispel slabší vývoz automobilov, uviedol štatistický úrad SR.
Na dôvod klesajúceho exportu poukázal Martin Schaner, riaditeľ na odbore poistenia obchodovateľného rizika Eximbanky SR. „Energetická kríza, dostupnosť surovín, narušené dodávateľsko-odberateľské vzťahy ešte z obdobia pandémie a v neposlednom rade geopolitické napätie, veľmi diplomaticky povedané, neprospievajú nielen slovenskému exportu, ale aj exportu iných krajín EÚ“.
Z desiatich tried v štruktúre exportu vykázalo v auguste tohto roka až sedem medziročný pokles. Najväčší vplyv na vývoj vývozu mala trieda Stroje a prepravné zariadenia, ktorá zahŕňa aj vývoz automobilov. Hodnota tovaru v tejto triede bola medziročne nižšia už štvrtýkrát po sebe, aktuálne o 7,8 percenta.
Spolupráca so štvrtým najväčším investorom na Slovensku sa rozširuje na energetiku
„Keďže automobilový priemysel je jeden z najdominantnejších, tak akákoľvek zmena správania sa, či už výroby, alebo samotného predaja automobilov má veľký vplyv na slovenský export,“ vysvetľuje M. Schaner. „Vysoký konkurenčný tlak čínskych značiek tiež negatívne prispieva k výrobe a následnému exportu na Slovensku vyrobených automobilov“.
Export však dostáva pozitívny impulz z iného sektora. „Na Slovensku sa prebúdza zbrojársky priemysel, ktorý bol historicky na vysokej úrovni. Avšak obrazne povedané, z jedného dňa na druhý sa nedá rozbehnúť zbrojárska výroba. Musí tomu predchádzať vývoj, nové technológie, preverení zákazníci, aby zbrojársky priemysel významnejšie zasiahol do čísiel exportu SR,“ dodáva M. Schaner.
Podľa analytik UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa zdá, že trendy z predchádzajúcich mesiacov sa nateraz nezmenili - oživenie externého dopytu je len pozvoľné a slabý externý dopyt trápi najmä strojárov. „Predpokladáme, že zásadnejší obrat neprinesú ani najbližšie mesiace. V nasledujúcich mesiacoch preto očakávame, že aj pod vplyvom menej priaznivého bázického efektu sa prebytky zahraničného obchodu budú ďalej pozvoľna stenčovať“.
„Všetko závisí od globálneho ekonomického prostredia, lebo slovenská ekonomika je výrazne otvorenou ekonomikou Ak bude vo svete všeobecne dopyt po nových tovaroch, tak bude dopyt aj po slovenských výrobkoch. Je to aj z toho titulu, že množstvo výrobkov zo Slovenska sú subdodávky pre nadnárodné koncerny. Nepredpokladám, že v druhom polroku by malo dôjsť k výraznému nárastu exportu zo SR, aj keď všeobecne platí, že koniec roka vždy predstavuje nárast tržieb slovenských firiem,“ dodáva M. Schaner.