Žiadny štát by nemal byť nútený voliť medzi bojom proti chudobe a ochranou klímy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to vo štvrtok povedal na úvod summitu pre Nový globálny finančný pakt v Paríži. Finančný systém je potrebné prispôsobiť novým cieľom a do boja proti chudobe aj zmenám klímy je potrebné zapojiť viac súkromných zdrojov financovania, dodal Macron citovaný agentúrou AFP.

Dvojdňového summitu sa zúčastňujú desiatky hláv štátov a vlád, najmä rozvojových krajín.

„Máme finančný systém, ktorý je plodom konsenzu z minulosti, ktorý už nie je úplne vhodný a ktorý je potrebné znovu zosúladiť s našimi cieľmi," uviedol Macron. Prezident hovoril aj o „šoku verejných financií" alebo o kľúčovej úlohe medzinárodných inštitúcií, uviedla agentúra Reuters.

Cieľom samitu je dohodnúť zásady nového finančného partnerstva medzi globálnym Severom a Juhom, teda bohatými a chudobnejšími krajinami. Nový systém by mal pomôcť zmierniť dlhové zaťaženie rozvojových krajín a umožniť viac štátom prístup k financiám potrebným na investovanie do trvalo udržateľného rozvoja, k lepšej ochrane prírody či k znižovaniu uhlíkových emisií.

Napriek Macronovej snahe prezentovať parížsku akciu ako kľúčovú sa jej z významných západných štátnikov zúčastňuje len nemecký kancelár Olaf Scholz, poznamenáva server Politico. Z členských krajín Európskej únie potvrdili účasť už len predstavitelia Bulharska a Slovenska.

Naopak z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sa čaká mnoho predstaviteľov. Do Paríža má doraziť napríklad čínsky premiér Li Čchiang či kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel. Na rokovaní sa zúčastní aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Ďalšie dôležité správy

Nový globálny finančný pakt,
Neprehliadnite

Paríž hostí rokovanie desiatok hláv štátov a vlád o financovaní trvalo udržateľného rozvoja

Svetová banka varuje, že vysychanie bude mať pre schopnosť Číny uživiť sa „katastrofálne následky“.
Neprehliadnite

Svetová banka pozastaví splácanie pôžičiek krajinám postihnutým katastrofou