Oficiálne to Rusi odôvodňujú zlou hygienou a odmietajú špekulácie, že ide o odvetu za protiruské sankcie prijímané Západom kvôli ruskému podielu na ukrajinskej kríze.

„Začalo sa viac ako 200 previerok McDonald‘s. Urobíme maximum pre to, aby sme mohli pokračovať v úspešnej činnosti našej spoločnosti v Rusku,“ uviedla cez víkend firma na svojich internetových stránkach. Už predtým upozornila, že kvôli zatvoreniu niektorých svojich pobočiek sa obráti na súd.

Ruský úrad na ochranu spotrebiteľov Rospotrebnadzor začal ruské prevádzky McDonald‘s zatvárať v auguste; tvrdí, že zistil porušovanie hygienických predpisov. Moskovská prokuratúra navyše tento mesiac začala preverovať činnosť charitatívneho fondu Ronalda McDonalda, vraj kvôli podozreniu, že firme slúžil ako zásterka na daňové úniky.

Spoločnosť McDonald‘s začala v Rusku pôsobiť v roku 1990, teda ešte v časoch Sovietskeho zväzu, keď si jej prvá obrovská reštaurácia v Moskve rýchlo získala popularitu. Tento rok v apríli McDonald‘s zatvoril svoje reštaurácie na Kryme v reakcii na ruskú anexiu tohoto ukrajinského polostrova. Niektorí ruskí politici vzápätí reagovali výzvou na zatvorenie všetkých reštaurácií McDonald‘s v Rusku.

Rusko od 21. októbra zakáže dovoz produktov z hovädzieho mäsa z EÚ

Aktualizované 19. októbra 2014 o 11.20: 

Rusko sa rozhodlo zakázať od 21. októbra dovoz výrobkov z hovädzieho mäsa, odrezkov a mäsokostnej múčky z krajín Európskej únie kvôli ich údajnej nevyhovujúcej kvalite. Podľa ekonomickej agentúry Prajm to oznámil šéf ruskej veterinárnej a fytosanitárnej služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert.

Zákaz by podľa európskych potravinárov nemal mať významnejší vplyv na EÚ, pretože Rusko nie je významným odberateľom európskych mäsových produktov. Do Ruska sa z EÚ vyvezú zhruba tri percentá objemu výroby bravčového mäsa a v prípade hovädziny je tento objem ešte nižší.

Moskva už začiatkom septembra zaviedla embargo na dovoz potravín z EÚ, Kanady, Austrálie a z Nórska v reakcii na západné sankcie uvalené na Rusko kvôli jeho úlohe v ukrajinskej kríze. Najnovšie zakázané položky pod toto odvetné opatrenie podľa Dankverta nepatrili.

Moskva nové reštrikcie odôvodňuje nespokojnosťou s údajne nedostatočnou kvalitou hovädzích produktov vyvážaných z EÚ. Konečné rozhodnutie o zákaze sa vraj Rosselchoznadzor rozhodol prijať, pretože piatkové rokovanie medzi predstaviteľmi EÚ a Ruska v Litve nesplnilo očakávania ruskej strany a do budúcna nebola zaručená náprava.

Rosselchoznadzor podľa Dankverta opakovane vyjadroval výhrady ku kvalite a bezpečnosti dovážaných produktov z hovädzieho mäsa a mäsokostnej múčky. Služba vraj zaznamenala 17 prípadov prítomnosti zakázaných látok v produktoch pochádzajúcich zo šestich krajín EÚ: Dánska, Talianska, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rakúska. Išlo o chloramfenikol, kadmium, tetracyklin, olovo, ale i o listérie a salmonely.