Časť členov Európskej centrálnej banky chce zvýšiť úrokové sadzby tak výrazne, aby oslabili hospodársky rast, a tým znížili súčasnú vysokú infláciu. Inak podľa nich hrozí, že inflácia v eurozóne zakorení. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Medzi tými, ktorí po takomto prístupe volajú, je aj guvernér slovenskej centrálnej banky.

Inflácia v eurozóne už sa dostala nad desať percent, v októbri podľa predbežných údajov predstavovala 10,7 percenta. ECB teraz zvyšuje sadzby rekordným tempom, aj keď ekonomika eurozóny smeruje k recesii. To prinútilo niektorých centrálnych bankárov, aby začali zvažovať prínosy budúceho zvýšenia úrokov proti riziku pre hospodársky rast.

Reštriktívne opatrenia

Podľa členky Rady guvernérov ECB Isabel Schnabelovej, známej uprednostňovaním vyšších nákladov na pôžičky, by centrálna banka mala vo zvyšovaní sadzieb pokračovať a pravdepodobne sa dostať až do takzvaného „reštriktívneho teritória“. Depozitná sadzba, ktorú komerčné banky platia za svoje krátkodobé úložky prebytočných peňazí u ECB, teraz predstavuje 1,5 percenta a ekonómovia odhadujú, že neutrálna úroveň, ktorá nie je ani reštriktívna, ani stimulačná, je niekde medzi 1,5 a dvoma percentami.

„Teraz nie je v menovej politike čas na pauzu,“ povedala I. Schnabelová poslucháčom v slovinskej centrálnej banke. „Budeme musieť sadzby ďalej zvyšovať, pravdepodobne do reštriktívneho pásma,“ dodala. Rovnakú predpoveď potom pripojili v rovnakom paneli aj moderátor akcie, guvernér slovinskej centrálnej banky Boštjan Vasle, a tiež jeho slovenský náprotivok Peter Kažimír. Isabel Schnabelová tiež poukázala na indikátory, ktoré naznačujú, že vysoký cenový rast by mohol v eurozóne zakoreniť, vymenovala napríklad riziko ďalšieho rastu miezd.

ECB bude naďalej sprísňovať menovú politiku

ECB na konci októbra zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o ďalších 0,75 percentuálneho bodu. Posunula ju tak na dve percentá, čo je najvyššia úroveň od roku 2009. Uviedla, že do budúcnosti počíta s ďalším zvyšovaním úrokov. Pri rozhodovaní o nastavení sadzieb však bude vychádzať z výhľadu inflácie a hospodárskeho rastu.

Ďalšie dôležité správy

Kristalina Georgiewa (chief executive officer of the World Bank) during the UN Climate Change Conference (COP24) in Katowice, Poland on 3 December 2018 (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Neprehliadnite

Centrálne banky musia dostať infláciu pod kontrolu, uviedla šéfka MMF