V niektorých lokalitách Slovenska majú domácnosti už teplé radiátory. Najväčšie štátne teplárne v Bratislave, Trnave, v Žiline a v Martine spustili vykurovanie do skúšobnej prevádzky. Ako uviedla hovorkyňa MH Teplárenského holdingu Andrea Devánová, skúšobná prevádzka znamená, že v prípade krátkodobého zvýšenia teploty vzduchu počas dňa nad 17 stupňov, automatická regulácia zabezpečí prerušenie vykurovania. Vykurovanie sa opätovne obnoví pri poklese teploty pod 15 stupňov.

Vykurovacia sezóna začína podľa vyhlášky 1. septembra a končí 31. mája. Reálne sa však kúrenie spúšťa až keď priemerná denná teplota vonku klesne pod 13 stupňov aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by sa malo otepliť.

Príprava na vykurovaciu sezónu

Súčasťou prípravy na novú vykurovaciu sezónu a jednou z dôležitých úloh prevádzkovateľov horúcovodných rozvodov sústav centralizovaného zásobovania teplom je údržba tepelno-technologických zariadení.

„Aj z tohto dôvodu sme počas letného obdobia, okrem iného, pristúpili v závode v Žiline k výmene horúcovodu Vlčince, v úseku Poštová – OBI, v Martine prebehla výmena spalinového ohrievaku vzduchu kotla K4 a rekonštrukcia a modernizácia rozvodov centrálneho zásobovania teplom. Modernizáciu primárnych napájačov SCZT a rekonštrukciu VN rozvodní sme urobili v závode v Košiciach, vo Zvolene sme zasa zrealizovali úpravy skratov horúcovodu Balkán. V Trnave sme dali do poriadku havarijný stav stropnej dosky šachty Arbória a v Bratislave sme napríklad zrekonštruovali OST Kalinčiakova a vymenili výhyby jedného z horákov kotla K5 v Teplárni Východ,“ uviedol na margo pripravenosti teplární výrobný riaditeľ MH Teplárenského holdingu Juraj Mydliar.

Ako dodal, keďže téma dekarbonizácie patrí v sektore výroby tepla medzi top témy, ktoré formujú budúcnosť teplárenstva na Slovensku, aktuálna vykurovacia sezóna 2024/2025 je poslednou, počas ktorej sa bude v závode MH Teplárenskom holdingu Košice vyrábať teplo a teplá úžitková voda z čierneho uhlia. Každoročne sa tak zníži produkcia emisií o 54-tisíc ton. K ďalším úsporám primárnej energie, a tým k znižovaniu tvorby emisií prispievajú ako zvyšovanie účinnosti kombinovanej výroby elektriny a tepla, tak aj znižovanie tepelných strát v rozvodoch už spomínanými rekonštrukciami.

Minuloročné dodávky tepla

Počas uplynulej vykurovacej sezóny spoločnosť MH Teplárenský holding odberateľom dodala viac ako 1,8 milióna megawatthodín tepla, čo predstavuje 94 percent dodávok v predchádzajúcej vykurovacej sezóne. Vykurovacia sezóna 2023/2024 v holdingu začala ako v prvom v závode v Martine, 19. septembra 2023.

„Najdlhšie sme dodávali teplo zo závodu v Zvolene, a to do 5. mája 2024,“ dodala Andrea Devánová. Uplynulá vykurovacia sezóna trvala 205 dní, čo je o 38 dní kratšie. Priemerná teplota vo vykurovacom období bola približne o 0,9 stupňov vyššia ako vlani.

„Najnižšiu priemernú teplotu sme počas nej namerali v závode MHTH Žilina, a to takmer múnus 10,7 stupňa, 10. januára 2024,“ konštatovala.

Ďalšie dôležité správy

Maňo Štrauch
Neprehliadnite

Jadrové elektrárne v SR fungujú spoľahlivo aj v rekordných letných horúčavách