Niektoré politické strany zaznamenali v rámci volebnej kampane vyhrážky či útoky. Okrem nenávistných prejavov na sociálnych sieťach ide aj o osobné incidenty či hackerské útoky na webové stránky. Strany preto prijali opatrenia.
Počas príprav spomienkového podujatia pri príležitosti výročia okupácie z augusta 1968 muž napadol členov mimoparlamentnej strany Demokrati a poškodil majetok. „Prípad nakoniec riešila polícia,“ uviedli Demokrati s tým, že kandidáti čelili aj prepichnutej pneumatike na aute či vyhrážkam smrťou od priaznivcov extrémistických strán. „Ďalší dostávajú výhražné správy,“ doplnili.
Hackerský útok na webstránky
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko zaznamenalo v minulom týždni rozsiahly hackerský útok na webstránky, ktorý spôsobil komplikácie aj pri delegovaní ľudí do okrskových komisií.
„Na stránku sa v rôznych intervaloch snažili dostať tisíce IP adries naraz, čo preťažovalo server a následne znemožňovalo web otvoriť,“ uviedla Lucia Plaváková z PS. Zaznamenali aj phishingové útoky na e-mailové adresy, voči ktorým podnikli bezpečnostné opatrenia. Kandidáti PS čelia aj vyrážkam a útokom na sociálnych sieťach. „Ide o rôzne anonymné profily, ktoré sa snažíme v čo najväčšom počte nahlasovať. Trestnoprávna rovina je v takýchto prípadoch ťažko uchopiteľná, preto sme políciu zatiaľ nekontaktovali. Ak by sa útoky preniesli do intenzívnejšej roviny, tento krok zvážime,“ dodala Plaváková.
Zvýšenú aktivitu hackerských útokov zaznamenala v predchádzajúcich mesiacoch aj SaS. Pokiaľ sa hackerské útoky budú opakovať a zintenzívňovať, strana zváži trestnoprávne kroky.
Poškodenie motorového vozidla
Mimoparlamentná strana SNS uviedla, že sa s vyhrážkami stretáva. V minulosti zaznamenala, že v dôsledku vandalizmu došlo k poškodeniu motorového vozidla, čo riešili aj kontaktovaním polície.
Hnutie Sme rodina aj mimoparlamentná Republika uviedli, že zatiaľ takéto útoky nezaznamenali.
Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.