Leto, vysoké horúčavy, ostré slnko... Človek sa automaticky natrie opaľovacím krémom v domnienke, že je chránený proti slnečnému žiareniu. Najnovšie sa však zistilo, že chemikálie v týchto prípravkoch sa vstrebávajú do krvného obehu v koncentráciách oveľa vyšších, ako je bezpečná hranica. Tvrdí to federálny Úrad pre potraviny a lieky (Food and Drug Administration) – vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, ale aj kozmetických prípravkov či lekárskych prístrojov.

Niekoľko rizík

Podľa FDA, ak sa účinné látky nachádzajú v krvi na úrovni 0,5 nanogramov na mililiter alebo vyššej, malo by sa analyzovať, či nezvyšujú riziko rakoviny, vrodených chýb alebo iných nepriaznivých účinkov.

Výsledky štúdie FDA, ktorá skúmala šesť z najčastejšie používaných účinných látok v opaľovacích krémoch a sprejoch, a síce avobenzón, oxybenzón, oktokrylén, homosalát, oktisalát a oktinoxát, zverejnil Wall Street Journal.

Vybraných bolo 48 zdravých účastníkov testu, pričom pravidelne používali štyri druhy opaľovacích prípravkov. Aplikovali ich na 75 percentách svojho tela. Výskumníci následne počas 21 dní testovania odobrali od každého účastníka 34 vzoriek krvi .

Treba si dobre vyberať

FDA odporúča, aby si spotrebitelia dôsledne vyberali, akú ochranu voči slnečnému žiareniu budú používať. Každopádne je však podľa kompetentných nutné dokončiť ďalšie testovanie až tucta chemických látok, aby mohli určiť, ktoré opaľovacie krémy sú bezpečné.

Zatiaľ radia spotrebiteľom kupovať opaľovacie krémy vyrobené na báze oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého. David Andrews, vedúci výskumný pracovník v rámci tejto skupiny, ubezpečil, že v dohľadnej dobe sa budú snažiť nájsť riešenia v oblasti ochrany pred slnečným žiarením.